Była już butelka, drut, rura, a teraz policja ostrzega przed kradzieżą "na kolec". Kolejny pomysł złodziei

Policja zatrzymała dwie osoby, które okradały kierowców metodą "na kolec" w Lesznie i okolicach. I ostrzega - do podobnych kradzieży dochodzi w całej Polsce. Metoda "na kolec" jest bardzo podobna do metod "na butelkę" i "drut", których złodzieje używają, żeby wyciągnąć kierowcę z auta.

Na czym polega metoda "na kolec"?

Metoda "na kolec" w swoim zamyśle bardzo przypomina inne pomysły na oszukanie kierowcy. W ostatnich latach najgłośniej było o metodach "na butelkę" oraz "na drut". Głównym celem złodzieja jest wyciągnięcie ofiary z samochodu. Zdezorientowany kierowca często zapomina o zamknięciu auta, a wtedy złodziej wyciąga ze środka wartościowe przedmioty. Na czym dokładnie polega metoda "na kolec"?

Sprawcy przebijają oponę w samochodzie, gdy widzą jak ktoś korzysta z bankomatu. Kierowca po wypłaceniu pieniędzy, jadąc samochodem, jest obserwowany i kiedy w pewnym momencie orientuje się, że nie ma powietrza w oponie zaczyna interweniować (wymienia koło, dzwoni po pomoc), najczęściej nie zamykając samochodu. Wówczas do działania wkraczają sprawcy kradzieży, zabierając niespostrzeżenie z pojazdu torebkę, saszetkę, czy aktówkę wraz z zawartością

- informuje policja. W ten weekend policjanci z Leszna i Kępna zatrzymali dwóch obywateli Gruzji podejrzanych o sześć takich kradzieży powiązanych z uszkodzeniami mienia i włamań. W wyniku przestępstw pokrzywdzeni tracili pieniądze, dokumenty, telefony i przedmioty osobiste. Łączne straty wyniosły blisko 20 tysięcy złotych.

Policja ostrzega, że do podobnych kradzieży dochodzi w całym kraju.

>>> Metoda "na drut" na nagraniu z monitoringu. Złodziej ukradł kobiecie torebkę:

Zobacz wideo

Jak bronić się przez takimi kradzieżą?

W ten sam sposób, co przed butelką i innymi podobnymi pomysłami przestępców. Policja radzi, by:

  • zawsze opuszczając swój pojazd zabierać ze sobą wartościowe przedmioty,
  • opuszczając pojazd nawet na krótki czas ryglować drzwi i aktywować autoalarm,
  • nie pozostawiać w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów takich jak nawigacja, torebka, laptop itp.,
  • w czasie jazdy w ruchu miejskim nie pozostawiać torebki na siedzeniu pasażera oraz zamykać okna i ryglować drzwi pojazdu,
  • nie zabierać do swojego pojazdu autostopowiczów czy innych nieznanych osób.

Metoda 'na kolec'Metoda 'na kolec' fot. policja.pl

Czy wysiadając z samochodu nawet na chwilę pamiętasz, żeby zawsze zamknąć zamki?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.