Ostre krawędzie nadwozia i płynne wnętrze. To przyszłość Kii

Kia podczas targów w Los Angeles zaprezentowała nowy model koncepcyjny - EV9 Concept. Jest to zapowiedź przyszłego modelu produkcyjnego.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Kia EV9 Concept zadebiutował na Los Angeles Auto Show jako zapowiedź następnego EV w ofercie marki. Jest kanciasty z zewnątrz, ale minimalistyczny i miękki wewnątrz.

Zobacz wideo Hyundai Ioniq 5 - testujemy auto nie z tego świata

Kia wzorowała kanciaste nadwozie na kształtach kryształów oraz skał. Na przedzie nie ma typowego grilla. Jest tam zwykła tafla w kolorze nadwozia. Światła nie są widoczne, gdy są wyłączone. Mają geometryczne kształty, a po ich bokach znajdują się pionowe światła do jazdy dziennej.

Na masce widać kanał wentylacyjny zaraz przed przednią szybą. Ponieważ nie ma silnika, otwór nie jest konieczny do chłodzenia. W EV9 Kia instaluje tam panel słoneczny, aby trochę ładować akumulatory, gdy nie są podłączone.

Kia EV9 ConceptKia EV9 Concept Kia

Z profilu widać, że drzwi są zagięte do wewnątrz auta, które otwierają się w przeciwnych kierunkach ukazując duże wejście do auta. Raczej nie zobaczymy tego rozwiązania w produkcyjnym modelu. Ciekawym detalem są chowane relingi dachowe, które, gdy nie są używane chowają się, aby polepszyć aerodynamikę. Natomiast zamiast lusterek wykorzystano kamery dla większej elegancji.

W tylnej części EV9 widać trójkątne słupki D oraz światła o kształcie litery „Y".

Kia EV9 ConceptKia EV9 Concept Kia

We wnętrzu EV9 brakuje ostrych krawędzi z zewnątrz. Kierowca patrzy na 27-calowy wyświetlacz, który znajduje się mniej więcej w połowie deski rozdzielczej. Panoramiczny szklany dach wpuszcza mnóstwo naturalnego światła. Kabinę można dostosowywać do własnych potrzeb za sprawą obracanych siedzeń z pierwszego rzędu oraz składanych siedzeń z drugiego, które mogą utworzyć stół. Dzięki temu zastosowaniu, osoby siedzące na przedzie Kii mogą swobodnie komunikować się z osobami z trzeciego rzędu siedzeń, tworząc coś na wzór salonu. Osoby z ostatnich siedzeń również mogą obrócić swoje fotele, aby spojrzeć co się dzieje za tylną szybą.

W kabinie zastosowano głównie tworzywa pochodzące z recyklingu jak sieci rybackie, przetworzone plastikowe butelki i przetworzone włókna wełniane. Jest również wegańska skóra.

Kia twierdzi, że EV9 byłby w stanie przejechać do 483 kilometrów na jednym ładowaniu. Po podłączeniu do 350-kilowatowej ładowarki byłby w stanie naładować się od 10 do 80 procent w ciągu od 20 do 30 minut.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.