Prosty i tani sposób, żeby nie stracić zniżek z OC i AC. Wielu kierowców nie wie o ochronie

Spowodowałeś kolizję i boisz się utraty zniżek podczas przedłużania polisy? Sprawdź OWU swojego ubezpieczenia. Może masz w nim opcję ochrony zniżek. A dzięki niej nie musisz się bać drastycznego wzrostu składki.

Więcej porad motoryzacyjnych znajdziesz w serwisie Gazeta.pl.

Kierowca ma szereg corocznych obowiązków. I przegląd techniczny jest dopiero pierwszym z nich. Kolejny dotyczy obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu. Polisa chroni poszkodowanych w kolizjach i wypadkach – gwarantuje im wypłatę odszkodowania za szkody osobowe i pokrycie kosztów naprawy pojazdów. A obowiązkowość OC wynika wprost ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszy Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Zobacz wideo Wyprzedzał na trzeciego na wzniesieniu. Inni kierowcy musieli ratować się ucieczką na pobocze

Ochrona zniżek: dla stałych klientów bezpłatnie

Coroczny przegląd techniczny pojazdu kosztuje zazwyczaj 99 zł. Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest zdecydowanie droższe. Są przypadki, w których kierowca zapłaci 400 czy 450 zł za polisę. Są jednak i takie, w których opłata sięgnie kilku tysięcy złotych. Od czego zależy kwota? Od pojemności silnika, rodzaju pojazdu, jego mocy czy miejsca eksploatacji. Zdecydowaną większość tzw. zniżek dostarcza jednak profil kierowcy, a konkretnie bezszkodowość. Czy każda kolizja oznacza odebranie zniżek? Całe szczęście nie. Jest prosty sposób na to, żeby zniżek nie stracić.

Przedłużając ważność polisy OC kierowca może dopytać o program ochrony zniżek. W przypadku stałych klientów, którzy wykupują kolejne ubezpieczenie w tej samej firmie, opcja ta może być dołączona bezpłatnie. W przypadku nowych często wymaga dopłaty wynoszącej nie więcej niż 100 zł. Tak, 100 zł wydaje się być sporą kwotą. Warto jednak pamiętać o tym, że 100 zł może uchronić kierowcę przed wzrostem składki ubezpieczeniowej np. z 800 czy 900 zł do 2400 zł. A przy takim skoku kwota zamortyzuje się zatem wielokrotnie.

Przeniesiesz polisę OC do innej firmy? Ochrona zniżek nie pomoże

Podczas zakupu ochrony zniżek warto sprawdzić OWU tej polisy. Czasami bowiem dotyczy ona np. tylko pierwszej kolizji w roku. To jedno obostrzenie. Drugie jest takie, że gwarancja zachowania zniżek dotyczy tylko przypadku... w którym kierowca po zakończeniu okresu obowiązywania polisy nie przeniesie OC do innej firmy ubezpieczeniowej. W innej firmie zniżki w większości przypadków straci. Po trzecie czasami ubezpieczyciele wyłączają spod ochrony zniżek grupy klientów – np. kierowców, którzy nie ukończyli 24 roku życia.

Czy ochrona zniżek działa też przy AC?

Opcją dotyczącą ochrony zniżek warto zainteresować się nie tylko w czasie zakupu polisy OC. Oferty takie dotyczą też zazwyczaj polis autocasco. Tutaj jednak lista wyłączeń może być zdecydowanie dłuższa. Napisałem zazwyczaj, bo ochrony zniżek w przypadku AC nie oferują wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe. Dodatkowo niektóre firmy oferują ją, ale pod warunkiem że kierowca zdecyduje się na pełne AC (w tzw. opcji all risk).

Więcej o:
Copyright © Agora SA