Nie będzie trzeba zmieniać tablic rejestracyjnych. Ministerstwo odrzuciło interpelację

W połowie sierpnia zgłoszono interpelację w sprawie zmiany wyglądu tablic rejestracyjnych. Sprawa jednak została odrzucona przez Ministerstwo Infrastruktury, przez co kierowcy zaoszczędzą trochę pieniędzy.

W połowie sierpnia poseł PiS Sławomir Skwarek złożył interpelację do Ministerstwa Infrastruktury w sprawie zmiany wyglądu tablic rejestracyjnych. Wcześniej zmiany były sugerowane przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Producentów Tablic Rejestracyjnych (OSPTR).

Zobacz wideo Jakimi motocyklami można jeździć na prawie jazdy B?

Głównym powodem zmian (fontu, szerokości czcionki, zastosowanie innej folii) miało być bezpieczeństwo i bardziej czytelny wygląd dla systemów odczytujących numery ze zdjęć z fotoradarów. Pojawił się też pomysł żeby ciągniki rolnicze musiały posiadać pomarańczowe tablice, tak by inni kierowcy mieli łatwość w ich rozpoznaniu.

Ministerstwo odrzuciło pomysł całkowicie. W argumentacji odrzucenia pomysłu pojawiło się to, że obecny wygląd tablic był konsultowany z stowarzyszeniem producentów tablic. Ostatnia zmiana nastąpiła w 2018 r. Odrzucony został również pomysł przemalowania tablic dla ciągników rolniczych. Jako powód podano, że konstrukcją na tyle się odróżniają te pojazdy, że kierowcy nie mają problemu z odróżnieniem ich od innych pojazdów na drodze. Nie trafił również argument związany z fotoradarami. Jak podaje Autokult.pl w samym 2020 r. pracownicy Centrum Automatycznego Nadzoru Nad Ruchem  Drogowym zweryfikowali 1,37 mln  zdjęć, z czego zostało odrzuconych zaledwie 5,2 tys. Głównym powodem nie jest sama tablica rejestracyjna tylko, jej zabrudzenia czy warunki atmosferyczne.

Tablice czekają na właścicieliHS to skarbówka, a HP policja. Po tablicach rozpoznasz, kto za tobą jedzie. Wielki przewodnik

Można przypuszczać, że taki ruch ze strony OSPTR był związany z tym, że od 1 stycznia 2022 r. osoby, które zakupią auto używane, ale wcześniej zarejestrowane w Polsce nie będą musiały zmieniać tablic rejestracyjnych bez względu na to, gdzie pojazd był zarejestrowany. Dotychczas możliwość zachowania tablic była możliwa jeśli kupujący chciał zarejestrować auto w tym samym starostwie skąd pochodziły macierzyste tablice. Gdyby Ministerstwo przystało na propozycję z interpelacji wtedy nie można by było skorzystać z nowego prawa, a co za tym idzie trzeba by było nadal płacić 80 zł za przerejestrowanie pojazdu i wydanie nowych tablic.

Jak więc widać przedstawiciele OSPTR będą musieli obejść się smakiem.

Więcej o: