Homologacja butli z gazem LPG - co zrobić, ile kosztuje i kiedy się kończy?

Gdy samochód z LPG pojawia się na przeglądzie, diagnosta w pierwszej kolejności prosi o homologację butli z gazem. Gdy dokument straci ważność, auto nie ma szans na pozytywny wynik kontroli w SKP. Po jakim czasie kończy się homologacja i ile kosztuje nowa?

Po zamontowaniu instalacji LPG w aucie i zalegalizowaniu jej za pomocą adnotacji w dowodzie rejestracyjnym, jednym z ważniejszych dokumentów staje się homologacja butli gazowej. To dokument, który kierowca musi okazywać podczas corocznego badania technicznego, a który stwierdza że w zbiorniku w sposób bezpieczny może być przechowywany propan–butan. To też dokument, który ma z góry określoną datę ważności. Homologacja jest przyznawana na maksymalnie 10 lat. Po jej wygaśnięciu kierowca ma dość poważny problem.

Zobacz wideo Policja sprawdzała w Rzeszowie, jak kierowcy zachowują się na przejeździe kolejowym. Zarejestrowano 14 naruszeń przepisów

Homologację butli z gazem LPG można wydłużyć o kolejne 10 lat

W sytuacji, w której homologacja butli z gazem LPG wygasła, kierowca ma 100 proc. pewności, że auto nie przejdzie najbliższego przeglądu. Diagnosta nie może podpisać badania technicznego bez pewności, że zbiornik spełnia wszystkie wymogi. Co zatem zrobić? Wyjścia są dwa. Po pierwsze kierowca może zdecydować się na zakup nowej butli – ona również otrzyma 10–letnią homologację. Po drugie istnieje możliwość wykonania badania przedłużającego homologację starego zbiornika nawet o 10 kolejnych lat – butlę według prawa można użytkować przez maksymalnie 20 lat od daty produkcji.

Ponowne badanie butli gazowej musi przeprowadzić wybrany warsztat

W celu przedłużenia homologacji butli gazowej należy zgłosić się do warsztatu posiadającego uprawnienia nadane przez Transportowy Dozór Techniczny. Badanie polega na kontroli stanu technicznego zbiornika, a w tym sprawdzeniu grubości jego ścianek, rewizji wewnętrznej, przeprowadzeniu hydraulicznej próby ciśnieniowej oraz oceny czytelności danych naniesionych na tabliczce znamionowej.

Butla nie przejdzie ponownego badania homologacyjnego, gdy koroduje od środka, ma widoczne wgniecenia, zużyte uszczelki czy nie ma tabliczki znamionowej.

Homologację butli z gazem LPG można przedłużyć, ale to kosztuje...

Homologacja butli z gazem LPG kosztuje jakieś 200 – 250 zł. Za badanie należy zapłacić bez względu na jego wynik – a teoretycznie kontrola stanu technicznego może się zakończyć oceną negatywną. Ile dla porównania kosztuje nowy zbiornik LPG? Przeciętnie ceny wahają się w granicy 350 – 500 zł. A pozostaje jeszcze kwestia ceny montażu. I choć nowa butla jest droższa, cena jeszcze nie rozstrzyga tego czy wymiana jest bardziej korzystna od ponownej homologacji. Mniej korzystnie będzie przede wszystkim wtedy, gdy po badaniu okres eksploatacji starego zbiornika zostanie wydłużony o 3 do 5 lat, a nie dekadę.

Więcej o: