Wrócił postrach lakieru, pomarańczowy pył. Jak się go pozbyć, żeby nie porysować auta?

Wracasz po nocy do auta, a jego nadwozie pokryte jest pomarańczowym pyłem? Tak, to możliwe. Szczególnie że jasny osad pojawia się na lakierze nie tylko wiosną czy latem, ale także jesienią. Jak się go pozbyć, żeby nie porysować auta?

Jesienne parkowanie pod chmurką oznacza szereg niespodzianek. Bo po dotarciu do auta zaparkowanego pod drzewem kierowca w pierwszej kolejności będzie musiał zrzucić z karoserii pożółkłe liście. A gdy już się ich pozbędzie, odkryje pomarańczowy pył, który osadził się na nadwoziu. Pozbycie się osadu nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać – drobinki przywierają do auta, przez co w czasie ich ścierania można porysować nadwozie. Jak się go pozbyć, żeby nie spowodować uszkodzeń auta? Na szczęście są na to sposoby.

Zobacz wideo 19-latek w bmw szaleje na autostradzie. Dopadła go grupa SPEED, jechał ponad 88 km/h za szybko
Żółty pył sam w sobie nie jest szkodliwy dla lakieru w aucie. Niestety tworzy mało estetycznie wyglądającą warstwę. Poza tym jest brudzący – może zabrudzić jasne ubranie kierowcy lub pasażerów w czasie wsiadania.

Jak się go pozbyć pomarańczowego pyłu, żeby nie porysować auta?

Podstawowa zasada jest taka, że pomarańczowego pyłu nie należy ścierać na sucho – czy to szmatką, czy to gąbką, czy to ręcznikiem papierowym. W takim przypadku czyszczenie może spowodować powstanie drobnych rys na lakierze. Do ich usunięcia konieczne będzie np. polerowanie. Mało skuteczną metodą jest też punktowe ścieranie np. przy użyciu płynu do szyb i szmatki. Pył zazwyczaj równomiernie osadza się na całym nadwoziu, a nie tylko na jego fragmentach.

Wrócił postrach lakieru, pomarańczowy pył. Jak się go pozbyć, żeby nie porysować auta?Wrócił postrach lakieru, pomarańczowy pył. Jak się go pozbyć, żeby nie porysować auta? Filip Trusz

Najskuteczniejszą, ale i najbezpieczniejszą dla lakieru metodą pozbywania się pomarańczowego pyłu jest metoda na mokro. Osad można spłukać zarówno przy pomocy czystej wody, jak i wody z dodatkiem detergentu. Idealnie do tego celu sprawdzi się modna wśród kierowców myjnia bezdotykowa. Na niej już za kilka złotych można przywrócić lakierowi blask.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.