Masz iPhone'a i jeździsz motocyklem? Apple ostrzega. Ale smartfonów z Androidem też to dotyczy

Jeździsz motocyklem i jednocześnie korzystasz z iPhone'a? Bądź ostrożny - zaleca Apple. Firma zaznacza, że silne wibracje, szczególnie w przypadku mocnych jednośladów mogą uszkodzić aparat w iPhonie. Ale problem może dotyczyć każdego smartfona i każdego motocykla.
Zobacz wideo Jakimi motocyklami można jeździć na prawie jazdy B?

Apple wydało w weekend komunikat, w którym ostrzega posiadaczy iPhone'ów, którzy na swój środek transportu wybrali motocykl. Zdaniem, firmy silne wibracje, szczególnie w przypadku mocnych silników mogą doprowadzić do "obniżenia wydajności systemu aparatów". Ale sprawa dotyczy również posiadaczy telefonów pozostałych firm. A przynajmniej części modeli.

Apple ostrzega przed wibracjami

Problem może dotykać przede wszystkim tych modeli smartfonów od Apple, które zostały wyposażone w optyczną stabilizację obrazu (OIS). To mechanizm, który niweluje ryzyko rozmycia zdjęcia w trudnych warunkach oświetleniowych, a także stabilizuje obraz w nagraniach wideo. Układ rozpoznaje drgania smartfona i porusza matrycą lub soczewkami obiektywu w taki sposób, aby zniwelować wpływ tego ruchu na zdjęcie.

Teraz Apple zauważyło jednak, że optyczna stabilizacja obrazu nie jest do końca odporna na silne wibracje. Na przykład takie, które generują silniki motocykla. A - jak zauważa firma - problemem są szczególnie te o dużej mocy, które po czasie mogą doprowadzić do obniżenia wydajności lub wręcz uszkodzenia stabilizacji w iPhonie. Podobny problem może też wystąpić w przypadku niektórych iPhone'ów wyposażonych w tzw. autofocus z zamkniętą pętlą.

Długotrwałe bezpośrednie narażenie na wibracje o wysokiej amplitudzie w określonych zakresach częstotliwości może pogorszyć wydajność tych systemów i prowadzić do obniżenia jakości obrazu na zdjęciach i filmach. Zaleca się unikanie narażania iPhone'a na długotrwałe wibracje o wysokiej amplitudzie

- podało Apple w komunikacie.

Problem występuje nie zawsze i nie tylko w iPhonie

Gwoli ścisłości, trzymając telefon w kieszeni podczas jazdy motocyklem, wasz iPhone raczej będzie bezpieczny. Zwłaszcza, gdy z motocykla korzystamy raczej sporadycznie. Firmie Apple chodzi raczej sytuację, gdy wibracje z motocykla są bezpośrednio przenoszone na telefon - np. gdy jest on trzymany w uchwycie przymocowanym do kierownicy, a iPhone służy za nawigację.

W takim przypadku brakuje jakiegokolwiek systemu tłumienia drgań i mogą wpłynąć one negatywnie na działanie sprzętu. Zresztą nie bez powodu kupić można w internecie chociażby uchwyty motocyklowe z systemem absorbującym większość drgań generowanych przez motocykle. Problem jest bowiem znany od dawna.

Apple radzi, aby unikać narażania iPhone'ów na długotrwałe działanie silnych wibracji. Dodaje, że jednoślady (również skutery i motorowery) z silnikami o małej pojemności lub motorami elektrycznymi również generują wibracje, ale "o stosunkowo niższej amplitudzie". Także i w tym przypadku zalecane jest jednak stosowanie uchwytów tłumiących wibracje. 

Warto zaznaczyć też, że uszkodzeniu mogą ulec nie tylko iPhone'y. Nic z tych rzeczy. Narażonych na negatywne działanie wibracji jest spora część nowych smartfonów, czyli modele wyposażone w optyczną stabilizację obrazu. To niemal wszystkie smartfony z Androidem z wyższej półki i część modeli ze średniej półki cenowej.

Więcej o: