Czy motocykl może się przeciskać między samochodami. Prawo jest jednoznaczne

Jazda w korku jest udręką, ale nie dla motocyklistów. Bo ci mogą sprytnie przecisnąć się między oczekującymi na przejazd samochodami. Tylko czy omijanie pojazdów w takim przypadku jest legalne? Przepisy mówią jednoznacznie, że...

Wygodny fotel, pokładowa klimatyzacja, radioodbiornik i możliwość założenia nieco wygodniejszego stroju. To zdecydowane zalety jazdy samochodem. Niestety wszystkie zaczynają bledną w sytuacji, w której auto stanie w godzinnym korku, a jego kierowca z wielką zazdrością może obserwować motocykle przeciskające się między zablokowanymi autami. Stojąc po stronie sprawiedliwości społecznej warto w tym punkcie zadać sobie pytanie: czy takie lawirowanie między samochodami na motocyklu jest legalne? A więc przepisy mówią bardzo jasno, że... tak!

Zobacz wideo Motocyklem bez prawa jazdy i badań technicznych. Na liczniku: 152 km/h

Motocyklista jadący przez korek musi zachować ostrożność!

Motocyklista przejeżdżający obok samochodów poruszających się w korku wykonuje jeden z dwóch manewrów. Gdy auta stoją, omija je. Gdy toczą się, wyprzedza. W każdym z tych przypadków musi zachować przede wszystkim szczególną ostrożność. Poza tym przepisy zobowiązują go do utrzymania bezpiecznego odstępu od innych pojazdów - przy czym bezpieczny odstęp został uregulowany tylko w przypadku rowerów i wynosi 1 metr. W przypadku samochodów osobowych i ciężarówek nie został wskazany - zatem może wynosić równie dobrze nawet kilka centymetrów.

Omijanie samochodów w korku? Zasad jest kilka.

Na tym zasady obowiązujące motocyklistę przeciskającego się między samochodami nie kończą się. Bo musi on pamiętać o kilku dodatkowych zasadach. Poniżej wskazujemy najważniejsze z nich:

  1. Przekroczenie linii przerywanej oznacza zmianę pasa ruchu - motocyklista powinien ją zasygnalizować przy pomocy kierunkowskazu.
  2. Linia ciągła pojawiająca się w rejonie skrzyżowań oznacza, że nie można na nią ani najechać, ani jej przekroczyć.
  3. Pojazd może zajmować tylko jeden pas ruchu - to oznacza, że motocykl nie może poruszać się w taki sposób, aby nawet jego kierownica wystawała na drugi z pasów.
  4. Należy pamiętać też, że wyprzedzać można tylko z lewej strony. Chyba że w terenie zabudowanym mówimy o drodze jednokierunkowej posiadającej co najmniej dwa pasy ruchu. Poza terenem zabudowanym pasy muszą być trzy.
  5. Wyprzedzać na skrzyżowaniu można tylko wtedy, gdy ruch na skrzyżowaniu jest kierowany za pomocą świateł.

Gwałtowne burze nad Polską. Poznań, autostrada A2, 22 czerwca 2021Strach w oczach, woda w butach - jak jeździć motocyklem w deszczu?

Co powinien zrobić kierowca auta stojącego w korku?

Pomijając fakt, że kierowcy samochodów osobowych stojących w korku rzeczywiście mogą zazdrościć motocyklistom, mimo wszystko powinni zostawić im odstęp pozwalający na bezpieczne ominięcie lub wyprzedzenie. W tym celu pojazdy stojące na lewym pasie powinny zjechać w lewo, a na prawym pasie w prawo. To oczywiście zasady wyznaczone przede wszystkim przez kulturę drogową, bo przepisy w tej kwestii milczą - chyba że za wykładnię przyjąć zapisy mówiące o obowiązku tworzenia korytarza życia dla służb ratunkowych.

Więcej o: