Wśród wymienionych prawie 600 tzw. zadań są te, które GDDKiA już realizuje oraz takie, nad którymi prace dopiero się rozpoczną (są w tej chwili przygotowywane). Co ważne, nie dotyczą one dróg szybkiego ruchu (ekspresówki i autostrady) tylko zarządzanych przez GDDKiA dróg klasy GP (główne ruchu przyspieszonego) i G (główne). Na co zostaną przeznaczone miliony złotych? M.in. wymianę nawierzchni, budowę chodników, przejść dla pieszych, ścieżek rowerowych, zatok autobusowych oraz instalację świateł. Dyrekcja podkreśla, że inwestycje mają na celu przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo, w szczególności pieszych i rowerzystów.
Na etapie przygotowania jest dziś 219 zadań dotyczących rozbudowy blisko 1,6 tys. km dróg. Co zostanie przebudowane? M.in.:
Wśród realizowanych już inwestycji GDDKiA wymienia 43 zadania dotyczące m.in.:
Łącznie z zadaniami związanymi z rozbudową lub przebudową dróg na istniejącej sieci zrealizowanych będzie 586 inwestycji, które znajdują się na różnym etapie zaawansowania. (...) Finalnie osiągniemy spójną sieć połączeń drogowych o najwyższym standardzie bezpieczeństwa.
- czytamy w komunikacie GDDKiA.
Obecnie w Polsce budowanych jest ponad 1500 km dróg. Skupione są wokół Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023, a ich wartość to 54 mld zł. Dodatkowo powstaje też 11 obwodnic z Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 o łącznej długości 101,2 km i wartości 1,7 mld zł.
Na poniższej mapie na czerwono zaznaczono fragmenty dróg, których budowa obecnie trwa (na czarno - drogi istniejące; na żółto - drogi planowane).