Kara za brak naklejki. Za granicą liczą ją nawet w tysiącach złotych. O tym musisz pamiętać

Kara za brak naklejki brzmi niewinnie? Błąd. Brak winiety - a co za tym idzie naklejki na szybie - może się zakończyć dla właściciela pojazdu mandatem przekraczającym tysiąc złotych. Termin płatności? Na miejscu.

Czas wyjazdów wakacyjnych w pełni. A jako że coraz więcej Polaków wyjeżdża własnym autem za granicę, warto powiedzieć o ważnej naklejce, która może zaoszczędzić prowadzącemu nawet kilka tysięcy złotych. O czym mowa? Oczywiście o potwierdzeniu opłacenia winiety za jazdę autostradą. Jej zakup może stanowić wydatek zaledwie kilkunastu złotych. I to kwota, której bez wątpienia nie opłaca się oszczędzać. Powód? Sprawdźcie tylko wartości kar za brak naklejki.

Akcja 'Prędkość' na polskich drogach. Policja zapowiada wzmożone kontrole (zdjęcie ilustracyjne)Już teraz możesz dostać 5000 zł za prędkość. Nawet, jeśli pędzisz po autostradzie

Austria

10-dniowa winieta uprawniająca do jazdy autostradami w Austrii kosztuje 9,4 euro - to w przeliczeniu daje sumę wynoszącą nieco ponad 43 zł. Winietę można kupić zarówno online, jak i na jednej ze stacji benzynowych po przekroczeniu granicy tego kraju. I jeżeli prowadzący o tym zapomni, powinien się liczyć z opłatą zastępczą lub karą. Ta pierwsza wynosi 120 euro - tj. 550 zł, a druga 300 euro - tj. 1377 zł.

Bułgaria

W sytuacji, w której bułgarska policja stwierdzi, że kierowca porusza się autostradą, ale nie wykupił obowiązkowej winiety, ma prawo ukarać go mandatem wynoszącym 300 lewów. Czy to dużo? Z pewnością niemało. 300 jednostek bułgarskiej waluty daje w przeliczeniu 702 polskie złote. Opłaty karnej można uniknąć opłacając np. weekendową winietę za nieco ponad 23 zł.

Czechy

Kolejnym krajem, w którym opłatę za jazdę autostradami wnosi się poprzez winiety, są Czechy. U naszych południowych sąsiadów 10-dniowa jazda szlakami szybkiego ruchu kosztuje 310 koron - czyli prawie 56 zł. Jeżeli kierowca nie wniesie opłaty, powinien się liczyć z kosztami dużo wyższymi. Mandat może bowiem sięgnąć nawet 5000 koron - czyli 900 zł.

Zobacz wideo Elegancki, ekstrawagancki, wyjątkowy. Tak o najnowszej 911 Targa mówią w Porsche. Czy mają rację? Zobaczcie!

Słowacja

Identycznie jak w Czechach, tak i na Słowacji obowiązuje system płatności za autostrady poprzez winiety. Co w sytuacji, w której kierowca jej nie kupi? Musi się liczyć z karą, a ta startuje od 80 euro - tj. 367 zł.

Szwajcaria

W sytuacji, w której szwajcarscy policjanci stwierdzą podczas kontroli drogowej, że kierowca nie opłacił winiety, w pierwszej kolejności wlepią mu karę. Ta wynosi 200 franków - czyli 844 zł. Co więcej, będzie musiał opłacić też samą winietę. A to oznacza dopisanie do rachunku kolejnych 40 franków (tj. 169 zł) - bo w Szwajcarii sprzedaje się tylko roczne winiety. To daje w sumie 1013 zł.

Węgry

Węgry swojego czasu były niezwykle często wybieranym kierunkiem wyjazdów wakacyjnych wśród Polaków. Powód? Pogoda jest zazwyczaj upalna, jedzenie ostre, a ludzie niezwykle... życzliwi. No może poza policją - gdy ta wykryje, że pojazd jedzie autostradą bez winiety. Ile wynosi kara? 14 875 forintów - tj. 193 zł. I to też tylko wtedy, gdy kierowca wpłaci ją w ciągu 30 dni. Jeżeli nie, kwota rośnie do 59 500 forintów - tj. 774 zł.

Co z resztą Europy? Kar za winiety nie ma, bo...

Na koniec jeszcze jedno pytanie. Czemu w tym zestawieniu brakuje krajów takich jak Hiszpania, Włochy, Grecja, Chorwacja czy Francja. Przecież to szczególnie popularne kierunki wyjazdów wakacyjnych Polaków. Odpowiedź? Bo w przypadku tych państw nie ma możliwości poruszania się po autostradach bez winiety. Winiet w nich w ogóle nie ma! Opłaty wnosi się gotówką lub kartą na bramkach - identycznie jak w Polsce. Skutek? Zasada okazuje się dość prosta: nie zapłacisz, nie wyjedziesz z autostrady. Chyba że na tylnej kanapie radiowozu...

Więcej o: