Kto ma pierwszeństwo: autobus wyjeżdżający z przystanku, czy ty jadący autem po drodze?

Autobus wyjeżdża z przystanku, a ty musisz. ustąpić mu pierwszeństwa? Co do zasady tak. Choć pojazd przewożący ludzi nie zawsze jest uprzywilejowany. A przypadków, w których traci uprawnienia, jest co najmniej kilka.

Zanieczyszczenie powietrza sprawia, że miasta muszą przestawić się na komunikację miejską. A to oznacza nie tylko modernizację floty autobusów, ale także ułatwienia dla ich przejazdu. Przykład? Idealnym są buspasy, ale nie tylko... Bo autobus może mieć też pierwszeństwo w czasie wyjeżdżania z przystanku. Czemu może mieć, a nie ma? Bo przepisy nie są tak kategoryczne w tej kwestii. Stwierdzają wyraźnie, że kierowca autobusu wyjeżdżając z przystanku może oczekiwać ustąpienia pierwszeństwa. Powinien się jednak najpierw upewnić, że manewr nie spowoduje zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Wyjazd z przystanku spowoduje zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego wtedy, gdy samochód jest już np. na wysokości przystanku, a jego kierowca nie będzie miał czasu na podjęcie reakcji w celu ustąpienia pierwszeństwa.
Zobacz wideo Kierowca nie przepuścił pieszego wchodzącego na jezdnię i doprowadził do kolizji z autobusem

Autobus wyjeżdżający z przystanku. Jak się zachować?

Jak zatem powinni zachować się kierowcy samochodów osobowych zbliżając się do przystanku autobusowego w mieście? W pierwszej kolejności muszą się upewnić, że jest on oznakowany właściwymi tablicami drogowymi - nieoznakowanych przepisy nie dotyczą. Poza tym widząc autobus w zatoczce kierujący powinni zwolnić, a nawet zatrzymać się w razie potrzeby ustąpienia pierwszeństwa. Co ważne, przepisy odnoszą się do autobusów miejskich, PKS-ów czy busów operujących na dalekobieżnych liniach.

Kierowca, który nie ustąpi pierwszeństwa autobusowi wyjeżdżającemu z przystanku, może zostać ukarany mandatem karnym. Policjant wlepi grzywnę wynoszącą 200 zł.

Kiedy autobus ma pierwszeństwo też poza miastem?

Autobus wyjeżdżający z przystanku nie ma bezwzględnego pierwszeństwa. To raz. Dwa zasady te dotyczą tylko terenu zabudowanego. Kiedy autobus może mieć pierwszeństwo również poza miastem? Przepisy przewidują tylko jeden przypadek - gdy autobus jest autobusem szkolnym. Pojazd oznaczonych nalepką popularnie nazywaną "przewóz dzieci" może oczekiwać ustąpienia pierwszeństwa w czasie wyjeżdżania z przystanku także poza obszarem zabudowanym.

Art. 57. 1. ustawy Prawo o ruchu drogowym: Pojazd przewożący zorganizowaną grupę dzieci lub młodzieży w wieku do 18 lat oznacza się z przodu i z tyłu kwadratowymi tablicami barwy żółtej z symbolem dzieci barwy czarnej.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.