Jedziesz na wakacje? Uważaj na odcinkowy pomiar prędkości. Jak działa i czy można go oszukać?

Podczas wakacyjnych podróży kierowcy mogą natknąć się nie tylko na kontrole policyjne, ale także na fotoradary i odcinkowe pomiary prędkości. Jak bezpiecznie pokonać taki odcinek?

Odcinkowy pomiar prędkości to bardzo skuteczny sposób wyegzekwowania od kierowców przestrzegania przepisów. System oblicza czas, który upłynął od chwili minięcia pierwszej bramki, do momentu przejechania przez drugą bramkę. Na tej podstawie wylicza średnią prędkość przejazdu na monitorowanym odcinku. Jeśli będzie ona większa, niż pozwalają limity, kierowca otrzyma mandat. O ile większa? Zasada jest identyczna jak w przypadku fotoradarów. Przekroczenie prędkości o 10 km/h i mniej nie jest rejestrowane.

Zobacz wideo Pędził tunelem, wyprzedzając radiowóz. Po zatrzymaniu wyjaśnił, że podoba mu się dźwięk silnika przy tej prędkości

Jak jechać na odcinkowym pomiarze prędkości?

Odpowiedź nie będzie zaskoczeniem. Normalnie. Wielu kierowców w panice zwalnia, często nawet o 20-30 km/h w obawie przed pomiarem. Jednak jeśli na danym odcinku drogi jest ograniczenie do 70 km/h, wszyscy kierowcy powinni jechać dokładnie z taką prędkością. Gwałtowne zwalnianie czy inne nieprzewidziane manewry mogą doprowadzić do kolizji.

Odcinkowy pomiar prędkości na trasie S8 przez WarszawęOdcinkowy pomiar prędkości na trasie S8 przez Warszawę Główny Inspektorat Transportu Drogowego

Mandat za odcinkowy pomiar prędkości

Mandaty za odcinkowy pomiar prędkości co do zasady są identyczne jak w każdym innym wykroczeniu związanym z za dużą prędkością. Tym samym przekroczenie dozwolonej prędkości oznacza:

  • do 10 km/h - mandat 50 zł;
  • od 11 do 20 km/h - mandat od 50 do 100 zł i 2 pkt karne;
  • od 21 do 30 km/h - mandat od 100 do 200 zł i 4 pkt karne;
  • od 31 do 40 km/h - mandat od 200 do 300 zł i 6 pkt karnych;
  • od 41 do 50 km/h - mandat od 300 do 400 zł i 8 pkt karnych;
  • powyżej 51 km/h - mandat od 400 do 500 zł i 10 pkt karnych, przy czym w terenie zabudowanym kierowca będzie miał dodatkowo zatrzymane prawo jazdy na 3 miesiące.

Czy da się "oszukać" odcinkowy pomiar prędkości?

System odcinkowego pomiaru prędkości wylicza średnią prędkość pojazdu na podstawie czasu, który upłynął pomiędzy pomiarami (wjazdem w pierwszą i drugą bramkę). Teoretycznie więc moglibyśmy przez część odcinka pomiarowego jechać w tempie żółwia, by kolejną część przebyć tempem Strusia Pędziwiatra, a system uznałby, że jechaliśmy przepisowo. Pytanie tylko po co zaprzątać sobie głowę przeliczaniem metrów, sekund i prędkości. Dodatkowo na odcinkach wyposażonych w OPP z reguły jest spore natężenie ruchu, więc jechanie w ten sposób można uznać wręcz za niemożliwe.

Odcinkowy pomiar prędkości działa w wielu miejscach w całej Polsce. Jest m.in. na fragmencie autostrady A1 czy na warszawskiej obwodnicy w ciągu trasy S8. Listę lokalizacji spisaliśmy w tym artykule:

Nowe znaki drogowe informujące o odcinkowym pomiarze prędkościNowe znaki drogowe informujące o odcinkowym pomiarze prędkości www.gov.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.