Wymiana prawa jazdy i utrata bezterminowych uprawnień. Interweniował sąd

Boisz się wymiany prawa jazdy, bo nie chcesz stracić bezterminowych uprawnień? To bzdura. Żaden urzędnik nie ma prawa korygować daty ważności poszczególnych kategorii. Jeżeli to zrobi, działanie takie jest bezprawne. I potwierdzają to wyroki sądów.

Na forach internetowych przewijają się bulwersujące historie dotyczące praw jazdy. Na czym polegają? Kierowcy posiadający bezterminowe prawko czasami muszą wymienić dokument - bo mowa o kobiecie, która po ślubie zmieniła nazwisko na nazwisko męża lub o prowadzącym, który rozszerzył ilość posiadanych kategorii. Skutek? W nowym prawie jazdy przy kategorii posiadanej bezterminowo, pojawia się data ważności. I choć po roku 2013 prawa jazdy rzeczywiście mają wyłącznie terminowy charakter, takie działanie jest mim wszystko całkowicie bezprawne i wynika na ogół z urzędniczej nadgorliwości. Dowód? Tym są kolejne wyroki sądów.

Casus z Rzeszowa. Kierowca odzyskał bezterminową kategorię

Kierowca z Rzeszowa w 2001 r. uzyskał bezterminowe prawo jazdy na kategorię C. W 2019 r. poszerzył swoje uprawnienia o kolejną kategorię, złożył więc wniosek o nowe prawo jazdy. Kiedy je otrzymał, okazało się że w dokumencie wpisano termin ważności (3 września 2024 r.) nie tylko przy nowej kategorii, ale także przy C, na którą posiadał bezterminowe uprawnienia. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego był jasny - uwzględnił skargę prowadzącego i stwierdził bezskuteczność czynności starosty. Zmiany nie mogą bowiem dotyczyć posiadanych już uprawnień.

Co należy zrobić, gdy podczas wymiany prawa jazdy kierowca traci bezterminowe uprawnienia? W pierwszej kolejności zakwestionować dokument i powoływać się na jego błędną formę już w urzędzie. Jeżeli to nie pomoże, można złożyć skargę do Sądu Administracyjnego. Ten po zapoznaniu się z aktami sprawy i okolicznościami, wyda wyrok stanowiący podstawę np. do późniejszego korygowania dokumentu.

Zobacz wideo Ciągnik na przejeździe kolejowym. Kierowca zignorował zamykającą się zaporę

Kiedy zniknie bezterminowe praw jazdy? Dopiero za 12 lat

Zasadnicze pytanie zatem brzmi: kiedy na dobre zniknie bezterminowe prawo jazdy? Na szczęście na to jest jeszcze trochę czasu. Dokumenty zaczną być oficjalnie wycofywane z użytkowania w latach 2028 - 2033. A to oznacza, że po roku 2033 wszystkie prawa jazdy otrzymają maksymalnie 15-letni okres ważności. Czy to jest jednoznaczne z odebraniem bezterminowych uprawnień? No właśnie też nie. Kierowca, który otrzymał w momencie zdawania egzaminu bezterminowe uprawnienia i bezterminowe orzeczenie lekarskie, będzie musiał aktualizować dokument co 15 lat dostarczając wyłącznie aktualną fotografię.

Kierowcy będą mieli obowiązek wymienić bezterminowe prawa jazdy po roku 2033. Powód? Stare dokumenty przestaną obowiązywać - z mocy ustawy. Unikanie wymiany sprawi, że prowadzący de facto zacznie jeździć autem bez wymaganych uprawnień. To skutkuje 500-złotowym mandatem podczas kontroli drogowej.

Ile kosztuje wymiana prawa jazdy?

Na koniec jeszcze jedno pytanie: czy obowiązkowa wymiana praw jazdy oznacza, że dokumenty będą wydawane bezpłatnie? Raczej ciężko na to liczyć. W efekcie kierowca powinien przygotować się na opłatę w kwocie 100,50 zł - przy czym 50 gr to tzw. opłata ewidencyjna. Sumę tą wpłaca się podczas składania wniosku o nowy dokument. Na tym jednak nie koniec, bo prowadzący musi też zapłacić kilkadziesiąt złotych za wykonanie nowego zdjęcia.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.