Te kontrolki wykluczają dalszą podróż. Jeśli się zaświecą, musisz się zatrzymać
Te kontrolki wykluczają dalszą podróż. Jeśli się zaświecą, musisz się zatrzymać
REKLAMA
KB
Podczas jazdy na tablicy zegarów pojawiła się czerwona lampka? To może oznaczać poważną usterkę silnika lub układu elektrycznego. W efekcie kierowca powinien natychmiast przerwać jazdę i zatrzymać auto na poboczu.
Materiały Fiat
REKLAMA
REKLAMA
Elektronika w samochodach oznacza nie tylko komfort, ale też rozbudowane układy diagnostyczne. Jakie jest ich zastosowanie? Mają nadzorować pracę silnika czy systemów bezpieczeństwa oraz wskazywać kierowcy jaki jest stan pojazdu oraz informować o ewentualnych awariach. Moduły diagnostyczne komunikują się z kierowcą za pomocą kontrolek. Część ma charakter informacyjny, część ostrzegawczy, a część alarmowy. I dziś zajmiemy się tym ostatnim typem. Szczególnie że z punktu widzenia jazdy mają one duże znaczenie.
REKLAMA
Czerwona kontrolka: kiedy stop, a kiedy tylko informacja?
Czy każda kontrolka alarmowa oznacza, że kierowca musi od razu sprawdzić stan pojazdu? Na szczęście nie. Bo wśród nich wyróżnia się chociażby lampki wskazujące np. na niedomknięte drzwi, brak zapiętych pasów bezpieczeństwa przez pasażerów czy włączone światła awaryjne. Warto jednak pamiętać o tym, że grupa kontrolek alarmowych zawiera też wskaźniki informujące prowadzącego o poważnej usterce jednostki napędowej lub jej osprzętu. A w takim przypadku konieczne jest często natychmiastowe przerwanie jazdy i skontaktowanie się z mechanikiem.
Kontrolki ostrzegawcze - które wykluczają dalszą podróż?
Niski poziom oleju - w silniku jest za mało oleju, może dojść do zatarcia jednostki napędowej lub uszkodzenia np. turbosprężarki. Kontrolka informująca o niskim poziomie oleju na ogół świadczy o wyciekach środka smarnego lub problemach z ciśnieniem w układzie smarowania.
Wysoka temperatura płynu chłodniczego - mówić prostym językiem silnik w samochodzie grzeje się. Wysoka temperatura może wynikać np. z usterki termostatu, uszczelki pod głowicą lub wycieków płynu i zbyt niskiego jego poziomu.
Słaby akumulator - to oznacza problemy z ładowaniem, a problemy z ładowaniem oznaczają brak możliwości rozruchu silnika.
Awaria poduszki powietrznej - należy bezwzględnie przerwać jazdę. Uszkodzenie poduszki powietrznej może bowiem doprowadzić do niekontrolowanego wystrzelenia airbagu.
Awaria układu wspomagania kierownicy - kontrolka wskazuje np. na uszkodzenie maglownicy. Usterka może doprowadzić do utraty sterowności.
Brak płynu hamulcowego - usterka polegająca na wyciekach płynu hamulcowego - przerwanie przewodu hamulcowego lub wyciek przy zacisku. Usterka wymaga natychmiastowej reakcji ze strony mechanika.
Awaria hamulców - usterka układu hamulcowego, a jako że hamulce są kluczowym elementem bezpieczeństwa, pojawienie się komunikatu wymaga przerwania jazdy.
Wykrzyknik - oznacza to bliżej nieokreśloną usterkę, która powinna oznaczać przerwanie jazdy.
Zobacz wideo Stacja benzynowa spowita białym dymem. Powód? Awaria systemu przeciwpożarowego