Miał wypadek i zaginął. Uratowali go polscy policjanci stacjonujący w Kosowie

Pewien motocyklista miał dużego pecha. Nie dość, że miał wypadek, to jeszcze nie miał jak wezwać pomocy. Gdyby nie polscy policjanci mogłoby się to skończyć tragicznie.

Polscy policjanci są obecni na misjach w różnych zakątkach świata m.in. w Kosowie, gdzie ostatnio mieli okazję brać udział w trudnej akcji ratunkowej.

Polscy policjanci ratujący motocyklistę w KosowiePolscy policjanci ratujący motocyklistę w Kosowie Policja

25 maja w Kosowie doszło do wypadku. 32-letni Serb Lars Ivan Milosevic wracał motocyklem z Belgradu w Serbii do domu w miejscowości Gracanica na południu Kosowa. Na jego nieszczęście na jednym z zakrętów stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w barierę, czego efektem było przelecenie przez nią razem z motocyklem. Mężczyzna spadł w wąwóz 15 metrów poniżej poziomu drogi. Na wskutek obrażeń nie był w stanie ani wspiąć się, ani wezwać pomocy. Przeleżał tak pięć dni.

Patrolujący drogę Mitrovica-Zvecan polscy policjanci z XXXII. rotacji Jednostki Specjalnej odnaleźli zaginionego motocyklistę. Sygnały o tym, że mogło w tym miejscu dojść do wypadku dostali od lokalnej ludności. Polscy funkcjonariusze jako pierwsi znaleźli się na miejscu wypadku i od razu udzielili mu pomocy oraz wstępnie opatrzyli obrażenia. Zrobili to jeszcze zanim przyjechały kosowskie służby medyczne. Po przyjeździe lokalnych służb policjanci razem z lokalną ludnością i ratownikami wyciągnęli poszkodowanego z wąwozu. Nie była to prosta akcja. Mężczyzna leżał w gęstych zaroślach, a także było u niego podejrzenie uszkodzenia kręgosłupa.

Zatrzymanie pijanego motocyklistyPijany motocyklista jechał 120 km/h. Policja ruszyła w pościg... na pożyczonym rowerze

Obecnie Serb znajduje się już w szpitalu. Dzielnym polskim policjantom podziękowała już rodzina mężczyzny, a jak nakazuje obyczaj również on sam będzie chciał się spotkać ze swoimi wybawcami. Szef Misji Unii Europejskiej EULEX w Kosowie Lars Gunnar Wigemark napisał w oświadczeniu, że jest dumny z postawy polskich policjantów, którzy podczas patrolu pomogli uratować zaginionego mężczyznę. W akcji uczestniczyli następujący funkcjonariusze: dowódca - mł.asp Łukasz Górski (KMP Bielsko-Biała), asp.szt. Artur Bućko (KPP Ełk), asp. Jacek Sieńko (KPP Myślenice), sierż.szt. Przemysław Hutmański (KMP Katowice), sierż.szt. Łukasz Gawlik (KPP Bohnia).

Zobacz wideo
Więcej o: