Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wysłał 199,2 tysiąca wezwań do wniesienia opłaty dodatkowej w związku z przerwą w ciągłości polisy OC. Trzeba zwrócić uwagę na bardzo duży, bo aż 58-procentowy wzrost. Trzeba pamiętać, że OC wcale nie przedłuża się automatycznie w każdej sytuacji. Przykład? Nową umowę na pewno musicie podpisać, kiedy samochód zmienia właściciela, stare OC działa tylko do momentu, kiedy kończy się zakres ochrony. Po tym czasie ubezpieczenie się nie przedłuża, a nowy właściciel musi zawrzeć nową umowę.
Wielu kierowców liczyło, że pandemia okaże się wystarczającą wymówką na uniknięcie kary, ale tak nie jest. ?- Trudno przyjąć takie tłumaczenie w sytuacji, gdy możliwość zakupu polisy przez internet lub telefon stała się obecnie standardem. Fundusz oczywiście wnikliwie analizuje każdą indywidualną sprawę, w której zabrakło ochrony ubezpieczeniowej i zdarzają się przypadki, w których takie wyjaśnienie jest uzasadnione. W wielu innych przypadkach "pandemia" stała się słowem-wytrychem, a powołanie się na nią nie zostało w jakikolwiek sposób udokumentowane – mówi Hubert Stoklas, wiceprezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Decyzją Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej płaca minimalna wzrosła w 2021 r. z 2600 do 2800 zł. To oczywiście oznacza, że wzrośnie kara za brak obowiązkowej polisy OC samochodu. Kara za brak obowiązkowego ubezpieczenia jest powiązana właśnie z pensją minimalną. W przypadku samochodów osobowych wynosi - 200 proc. minimalnego wynagrodzenia, a w przypadku motocykli - 1/3 minimalnej pensji. Poniżej przygotowaliśmy dokładną rozpiskę. W nawiasach podajemy kwoty z 2020 r.