Hierarchia znaków drogowych. Czy policjant jest ważniejszy od świateł?

Policjant na drodze jest ważniejszy od świateł? A może nadrzędne znaczenie mają znaki drogowe? Dziś omówimy hierarchię ygnałów drogowych i wskażemy jak powinien stosować się do nich kierowca.

Hierarchia znaków drogowych:

  1. Kierujący ruchem - w tym np. policjant
  2. Sygnalizacja świetlna
  3. Znaki drogowe
  4. Przepisy ruchu drogowego - w tym np. zasada prawej ręki
Zobacz wideo Tylko 8 sekund. Tyle potrafi trwać zielone światło dla pieszych w Warszawie. "Biegnę, aż wpadnę pod koła"

Najważniejszy na drodze jest kierujący ruchem!

Najwyższy priorytet w kwestii wydawania sygnałów drogowych ma kierujący ruchem. To do jego poleceń należy się stosować - bez względu na wskazania znaków drogowych czy nawet sygnalizacji świetlnej (która wcale nie musi być wyłączona). Kiedy na drodze pojawia się kierujący ruchem? Gdy np. uszkodzą się światła drogowe, w celu rozładowania zatoru drogowego lub z uwagi np. na ograniczenia w ruchu wynikające z wypadku lub organizacji imprezy. Warto pamiętać o tym, że uprawnienia do kierowania ruchem mają nie tylko funkcjonariusze policji. Kto jeszcze może regulować ruch?

  • żołnierz żandarmerii wojskowej,
  • funkcjonariusz straży granicznej,
  • inspektor Inspekcji Transportu Drogowego,
  • umundurowany inspektor kontroli skarbowej,
  • funkcjonariusz celny,
  • strażnik gminny lub miejski,
  • osoba działająca w imieniu zarządcy drogi,
  • strażnik leśny lub funkcjonariusz Straży Parku - na terenie lasu lub parku,
  • strażak Państwowej Straży Pożarnej podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej,
  • funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu podczas wykonywania czynności związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa ochranianych osób,
  • pilot podczas wykonywania czynności związanych z pilotowaniem przejazdu pojazdu nienormatywnego.

Hierarchia sygnałów: numer dwa to światła, trzy znaki

Drugie miejsce w hierarchii znaków drogowych zajmuje sygnalizacja świetlna. Znosi ona znaczenie znaków drogowych i wyznacza w jakim momencie mają poruszać się pojazdy w określonym kierunku. W sytuacji, w której sygnalizacji świetlnej nie ma lub jest ona wyłączona, zasady ruchu drogowego (a w tym pierwszeństwo przejazdu) zaczynają wyznaczać znaki - pionowe i poziome.

Nie ma świateł i znaków? Zasady ruchu wyznaczają przepisy

Najniżej w hierarchii sygnałów znajdują się przepisy prawa o ruchu drogowym. W ten sposób np. zasada prawej ręki obowiązuje dopiero wtedy, gdy przy drodze nie ma znaków, sygnalizatora ani ruchem nie kieruje policjant. Jak się zachować? W sytuacji, w której przecinają się kierunki jazdy, pierwszeństwo zawsze ma ten pojazd, który nadjeżdża z prawej strony. Zasada ta stanowi absolutną podstawę ruchu drogowego - dlatego poznaje się ją na jednej z pierwszych lekcji nauki jazdy. Skrzyżowania równorzędne nie są popularnym widokiem w Polsce - zdarzają się głównie na uliczkach osiedlowych. Za granicą rozwiązanie jest dużo popularniejsze.

Więcej o:
Copyright © Agora SA