Kontrolki, których nie możesz zlekceważyć. Pojawiają się? Jedź do mechanika!

We współczesnych samochodach pojawia się cała paleta kontrolek. Których nie można ignorować? Bez wątpienia tych w kolorze pomarańczowym lub czerwonym. Czemu? Bo to może być groźne dla bezpieczeństwa!

Kontrolki w samochodzie mają proste zadanie. Za pomocą kolorów i symboli powinny sygnalizować kierowcy sposób pracy poszczególnych podzespołów. O ile kontrolki koloru zielonego czy niebieskiego mają charakter czysto informacyjny, o tyle pojawienie się lampki pomarańczowej lub czerwonej może już być sygnałem alarmowym. Nie, nie zawsze jazdę trzeba przerywać natychmiast. W większości przypadków komunikatu nie można jednak ignorować - szczególnie długofalowo. W przeciwnym razie kierowca naraża się na konieczność lawetowania pojazdu i poważnych kosztów naprawy.

Kontrolki pomarańczowe: których nie można ignorować?

Kontrolki koloru pomarańczowego mają charakter informacyjno-ostrzegawczy. A to oznacza, że w większości są to komunikaty, których kierowca nie może ignorować. Powód? Jeżeli zbagatelizuje kontrolkę mówiącą o niskim poziomie paliwa, silnik może przestać pracować, a auto stanie na poboczu. Gdy nie zareaguje w porę na informację mówiącą o niskim poziomie ciśnienia w kole, może stracić panowanie nad pojazdem. W sytuacji, w której nie podejmie reakcji widząc kontrolkę kończących się klocków hamulcowych, może utracić możliwość hamowania i uszkodzić tarcze hamulcowe.

Kontrolki pomarańczowe informują m.in. o:

  • uszkodzeniu świec żarowych,
  • uszkodzeniu systemu ESP,
  • uszkodzeniu układu wtryskowego,
  • uszkodzeniu żarówki w światłach zewnętrznych.

Kontrolka check engine - co może oznaczać?

Pomarańczowa kontrola z symbolem silnika oznacza problem związane na ogół z układem wtryskowym lub sterowaniem jednostki napędowej. Jej wyświetlanie może być okresowe. Na pojawienie się komunikatu mimo wszystko warto reagować dość szybko. Powód? Jeżeli usterce ulegnie np. jeden z czujników w motorze, mechanicznie silnik pozostanie sprawny. Mimo wszystko komputer sterujący uruchomi tryb awaryjny - a to oznacza np. jazdę z maksymalną prędkością na poziomie 60 km/h.

Przykładowa kontrolka Check EnginePrzykładowa kontrolka Check Engine fot. Wikiuser100000, licencja CC 3.0, źródło: Wikimedia Commons

Kontrolki czerwone - to oznacza awarię!

Wyświetlenie kontrolki czerwonej na tablicy zegarów zawsze oznacza awarię jednego z podzespołów auta. Tak, czasami problem nie jest poważny i kierowca może kontynuować podróż. Mimo wszystko w żadnym razie nie można go ignorować. I powodów ku temu jest kilka. Niesprawny pojazd może odmówić posłuszeństwa i uniemożliwić dalszą jazdę. Poza tym obecność czerwonych kontrolek na tablicy zegarów np. w czasie kontroli drogowej może się wiązać z odebraniem dowodu rejestracyjnego przez funkcjonariuszy.

Kontrolki czerwone informują m.in. o awarii:

  • układu hamulcowego,
  • układu ABS,
  • układu wspomagania kierownicy,
  • słabo naładowanym akumulatorze.
Zobacz wideo Co oznaczają poszczególne kontrolki w aucie? Pytamy Polaków

Kiedy przerwać jazdę po zaświeceniu kontrolki?

Pojawienie się kontrolki czerwonej może oznaczać, że kierowca powinien jak najszybciej przerwać podróż. Jakich komunikatów dotyczy taki rygor? Przede wszystkim związanych ze zbyt niskim poziomem oleju lub rosnącą temperaturą silnika. Dalsza jazda może doprowadzić albo do zatarcia silnika, albo przegrzania uszczelki pod głowicą. Przypadki są o tyle drastyczne, że brak reakcji w porę sprawi, że pojazdów wróci do domu na lawecie, a kierowca będzie się musiał liczyć z kosztami naprawy idącymi w tysiące złotych. Przykład usterki, po wystąpieniu której warto przerwać jazdę, dotyczy też np. uszkodzenia układu kierowniczego czy hamulcowego.

Więcej o:
Copyright © Agora SA