Jak odczytać numer VIN? Informacje mogą być cenne dla kupującego!

Numer VIN pozwala nie tylko na identyfikację pojazdu, ale przekazuje bardzo dużo informacji. Wskazuje wyposażenie, ale po odpowiednim sprawdzeniu też np. historię szkodowości. Jak odczytać numer VIN?

Numer VIN jest jednym z najważniejszych oznaczeń pojazdu. Identycznie jak PESEL w przypadku kierowcy, pozwala na precyzyjną identyfikację. Kod po raz pierwszy pojawił się już w roku 1954. Początkowo nie był jednak tworzony w oparciu o jeden wzór. Standaryzacja miała miejsce w roku 1981. Od tego momentu 17 cyfr układa się w odgórnie ustalone oznaczenie. Standaryzacja przyniosła ważną zaletę - ciąg liter i cyfr zaczął być czymś więcej niż identyfikatorem. Bo odczytanie numeru VIN może dać kierowcy szereg informacji dotyczących pojazdu.

Jak odczytać numer VIN? Znaczenie poszczególnych znaków:

  • znaki 1-3 - oznaczenie producenta samochodu,
  • znaki 4-8 - opis pojazdu: rodzaj nadwozia, typ silnika i np. wyposażenie,
  • znak 9 - tzw. liczba kontrolna,
  • znak 10 - rok modelowy,
  • znak 11 - oznaczenie fabryki,
  • znaki 13-17 - numer seryjny pojazdu.

Znaczenie numeru VIN jest kluczowe podczas zakupu auta używanego. Powód? Pozwala na identyfikację konkretnego auta - numer naniesiony na nadwoziu należy porównać z numerem wpisanym do dokumentów pojazdu. Numer VIN będzie też kluczowy dla późniejszej rejestracji. Co jeszcze daje? Odczytanie VIN pozwoli kierowcy na sprawdzenie podstawowych informacji o aucie - w tym chociażby daty produkcji czy wyposażenia fabrycznego. Po zdekodowaniu VIN w autoryzowanej stacji kupujący może dowiedzieć się jak często pojazd pojawiał się w serwisie, a nawet jaki był kolor fabrycznej tapicerki.

Numer VIN: sprawdź auto w polskiej lub zagranicznych bazach

Numer VIN jest niezbędny z jeszcze jednego punktu widzenia. Bo na jego podstawie kupujący może poprosić o wygenerowanie raportu dotyczącego historii pojazdu. Dobrym przykładem jest chociażby uzyskanie bezpłatnej informacji z bazy CEPiK - dla samochodów zarejestrowanych w Polsce. Istnieje też możliwość skontrolowania szkodowości pojazdu w zagranicznych bazach - w przypadku aut sprowadzonych. Te wszystkie informacje przydadzą się w czasie oceny aktualnego stanu samochodu.

Zobacz wideo Sportowy luksus w Studiu Biznes. Mercedes-AMG E53 4Matic to dość nieoczywisty samochód

Gdzie znaleźć numer VIN?

Pomijając dokumentację pojazdu (dowód rejestracyjny i kartę pojazdu), jest kilka typowych punktów, w których producenci "zapisują" numer VIN. Można go znaleźć chociażby pod maską - na przegrodzie czołowej, podłużnicach czy kielichu przedniego zawieszenia. We wnętrzu plakietki z VIN pojawiają się na błotnikach, progach, przegrodzie bagażnika lub na ramie. VIN pojawia się też na tzw. tabliczce znamionowej zamontowanej w większości pojazdu na podszybiu auta.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.