Remont estakad Trasy Łazienkowskiej w Warszawie ma ruszyć w wakacje, ale nie wiadomo, czy ostatecznie się to uda. Wszystko przez przedłużające się formalności. Przetarg otwarto we wrześniu 2020 r. Jak informuje "Stołeczna", najtańszą ofertę złożyła firma Skanska i to najprawdopodobniej ona zrealizuje remont. Oficjalnie nie można tego jeszcze potwierdzić, ponieważ pozostałe firmy, które składały swoje oferty, mają czas na składanie odwołań.
W 2015 r. Politechnika Warszawska wykonała na zlecenie Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych (ZMID) ekspertyzę dotyczącą stanu technicznego wiaduktów Trasy Łazienkowskiej przy Parku Agrykola. Autorzy ekspertyzy rekomendowali wówczas rozebranie obiektów i odbudowanie ich od podstaw.
Pozwoli to na uzyskanie większej trwałości i estetyki, ale również na podniesienie nośności z klasy D na klasę A oraz eliminację dylatacji podłużnej i rozsunięcie wiaduktów
- uzasadniano w ekspertyzie.
Właśnie dlatego trasa, którą codziennie przejeżdża 100 tys. samochodów, będzie budowana od nowa. To ogromne przedsięwzięcie logistyczne. ZMID nie może zwlekać z tą inwestycją - wiadukty Trasy Łazienkowskiej nie były remontowane od niemal 50 lat, czyli od chwili powstania w 1974 roku.
Jeśli oferenci nie odwołają się od decyzji ZMID, umowa będzie mogła być podpisana jeszcze w maju. Gdy to nastąpi, zwycięska firma będzie miała dwa miesiące na przygotowanie objazdów i przeorganizowanie ruchu - nie tylko na 400-metrowym, remontowanym fragmencie Trasy Łazienkowskiej. Warszawscy kierowcy pamiętają, z czym wiąże się przeorganizowanie ruchu na tej trasie - w 2015 r. w wyniku pożaru naruszona została konstrukcja mostu Łazienkowskiego, co przełożyło się na ogromne korki w kilku dzielnicach. Tym razem będzie jednak lepiej, bo wiadukty nad Agrykolą będą remontowane etapami.
Podczas remontu fragmentu Trasy Łazienkowskiej ruch samochodów ma być zachowany przez cały czas trwania inwestycji. W trakcie rozbiórki pierwszego z wiaduktów przejazd będzie możliwy w obydwu kierunkach po drugim obiekcie. Następnie ruch zostanie skierowany na nowo wybudowany wiadukt i rozpocznie się rozbiórka pozostałej części trasy.
Po dwóch i pół roku remontu Trasa Łazienkowska na wysokości Agrykoli zyska nową nawierzchnię, ciągi pieszo-rowerowe, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i nowe oświetlenie. To, jak mają wyglądać nowe wiadukty Trasy Łazienkowskiej, można zobaczyć na poniższym wideo.