Historyczny awans Polaka - Arkadiusz Nowiński szefem regionu EMEA Volvo Cars. Przejmie dowodzenie nad 66 krajami

W Volvo zajdą duże zmiany - nie tylko na polskim rynku. Arkadiusz Nowiński awansował na stanowisko szefa regionu EMEA Volvo Cars. Będzie zarządzał marką w 66 krajach.

Arkadiusz Nowiński został nowym szefem regionu EMEA Volvo Cars. Ten region obejmuje 66 krajów Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu i odpowiada za ponad połowę sprzedaży modeli Volvo na świecie. Na nowym stanowisku zastąpi Bjorna Annwalla, który z kolei został nowym CFO Volvo Cars. To historyczny awans i najwyższe stanowisko Polaka zajmowane w międzynarodowych strukturach producentów aut. Arkadiusz Nowiński będzie raportował do Lexa Kerssemakersa odpowiedzialnego za wszystkie operacje komercyjne Volvo na świecie.

Zobacz wideo Limuzyna Volvo w Studiu Biznes. S90 zaskakuje napędem i mocą, ale nie tylko

Od szefa produktu do szefa obszaru

W lipcu 2019 roku Arkadiusz Nowiński został awansowany na stanowisko szefa produktu regionu EMEA Volvo Cars. Do jego zadań należało między innymi zelektryfikowanie oferty i spełnienie limitów emisji dwutlenku węgla w nowych samochodach. Sprzedaż zeletryfikowanych aut w Europie osiągnęła w 2020 roku poziom około 30 proc., a w marcu tego roku - 39 proc. Warto dodać, że region EMEA odpowiada za ponad połowę sprzedaży samochodów Volvo, a jednocześnie obejmuje aż 66 krajów o różnych uwarunkowaniach ekonomicznych i prawnych.

Arkadiusz Nowiński awansował na stanowisko szefa regionu EMEA Volvo CarsArkadiusz Nowiński awansował na stanowisko szefa regionu EMEA Volvo Cars Volvo

Historia kierowania Volvo Car Poland

Arkadiusz Nowiński przejął ster Volvo Auto Polska (dziś Volvo Car Poland) w drugiej połowie 2008 roku. W tamtym okresie firma sprzedała w naszym kraju 4400 aut rocznie. Nikomu się wówczas nie śniło, że przyszłość nie będzie należeć do diesli, a do hybryd ładowanych z gniazdka i aut elektrycznych. Volvo Cars wprowadzało na rynek dopiero swojego drugiego SUV-a (XC60 pierwszej generacji). W ciągu tych kilkunastu lat firma Volvo Cars zmieniła właściciela, całkowicie odnowiła gamę modelową, a sprzedaż aut Volvo na świecie urosła dwukrotnie, a w Polsce - niemal trzykrotnie. Od 2009 roku model XC60 jest najchętniej wybieranym modelem segmentu premium w Polsce i dotyczy to obu generacji tego auta. Model XC40 zdobył pozycję lidera w kategorii mniejszych SUV-ów klasy premium.

Praca na stanowisku Volvo Car Poland była najważniejszym etapem mojej kariery. W ciągu niemal 13 lat dokonaliśmy niemal potrojenia naszej sprzedaży i ogromnego umocnienia Volvo jako nowoczesnej i pożądanej marki premium. Każdy obszar naszego biznesu urósł kilkukrotnie: sprzedaż aut nowych, używanych, części, usług serwisowych i finansowych. Nasze salony są teraz nowoczesne, a doskonałe uporządkowanie procesów biznesowych pozwoliło stawić nam czoła pandemii i utrzymać sprzedaż na rekordowym poziomie. Wielokrotnie szybko adaptowaliśmy się do zmieniającej rzeczywistości. Mamy dochodową sieć, zmotywowanych pracowników i rzeszę lojalnych klientów. Zawdzięczamy to naszemu zespołowi i sieci dealerskiej. Przez wiele lat praca tych ludzi była dla mnie ogromnym wsparciem i źródłem wiedzy, którą teraz podzielę się z moim zespołem w centrali

– powiedział Arkadiusz Nowiński, dotychczasowy prezes Volvo Car Poland i nowy szef regionu EMEA w randze Senior Vice President Volvo Cars.

Volvo XC40 RechargeVolvo XC40 Recharge fot. Volvo

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.