Skarabeusze to znane stworzenia z wierzeń egipskich. Można też tak nazwać pojazd wojskowy

Wbrew stereotypowym opiniom Francuzi mają ducha walki. Świadczyć o tym może nowy pojazd wojskowy od francuskiej firmy Arquus, która zaprezentowała nowość podczas targów w Abu Dhabi.

Najbardziej rozpoznawalnym autem wojskowym na świecie jest bez wątpienia Humvee, który dał światu cywilnego Hummera, który notabene już niedługo ponownie zawita na rynek w wersji z alternatywnym napędem. Jednak nie jedynym amerykańskim, lekkim wozem opancerzonym świat żyje. Francuska firma Arquus zaprezentowała w Abu Dhabi na IDEX 2021 (Międzynarodowe Targi Zbrojeniowe) własną wizję tego typu pojazdu, który nazywa się Scarabee (pol. Skarabeusz).

Arquus Scarabee – hybryda na polu bitwy

Można powiedzieć, że nowe czasy wymagają nowych rozwiązań, nie tylko wśród użytkowników cywilnych, ale również w armii. W końcu również wojsko musi iść z duchem czasu. Nic, więc dziwnego, że Scarabee wyposażony został w napęd hybrydowy. Napęd elektryczny ma pomóc w trakcie działań na bezszelestne podjechanie pod obiekty wroga i wykonanie misji. Moc, jaką generuje ten napęd to 105 KM. Ponieważ jest to hybryda to musi być zestrojona z klasycznym silnikiem, w tym wypadku jest to wysokoprężna jednostka V6, która generuje dodatkowe 303 KM. Połączony jest z automatyczną skrzynią z ośmioma przełożeniami.

 

Kolejną ciekawostką są skrętne wszystkie koła. System Sterlinga pozwala Scarabee pokonywać ciasne zakręty, ale również wychylać się za osłon bez wykonywania skomplikowanych manewrów. Dzięki tej funkcji jest w stanie szybciej uciec z danego miejsca, nie narażając się przy tym na ostrzał wroga.

We wnętrzu Scarabee jest w stanie pomieścić się od 3 do 4 żołnierzy. Dzięki napędowi, pojazd ten jest w stanie poruszać się z prędkością 130 km/h.

Arquus Scarabee – udogodnienia i sposób transportu

Arquus zaprezentował Scarabee w następujących poziomach wyposażenia: Patrol SAS, Reconnaissance i Security/Counter-Terrorist. Wersja Patrol na wyposażeniu ma karabin maszynowy 12,7 milimetra, natomiast wersja zwiadowcza 30 milimetrowe działo.

Kompaktowe rozmiary Scarabee pozwalają na transport pojazdu tak by był zawieszony pod helikopterem lub w samolocie C-130 Herkules.

Aby zapewnić bezpieczeństwo dla załogi, kierowca został wysunięty jak najdalej do przodu, aby miał jak najszerszy kąt widzenia, w tym wypadku 200 stopni.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.