Kia zbuduje nowy samochód dla armii. Pierwsze sztuki trafią do wojska w 2024 roku

Mowa oczywiście o armii Republiki Korei. Koncern dostarcza jej pojazdy wojskowe od lat 70. ubiegłego stulecia. W najbliższym czasie zaprezentuje nową generację lekkich samochodów terenowych o przeznaczeniu wojskowym.

Koreański producent powiadomił, że w przyszłości również będzie zaopatrywał koreańską armię w pojazdy terenowe uniwersalnego przeznaczenia. Taka informacja będzie zaskakująca tylko dla osób, które nie śledzą historii pojazdów wojskowych. Z różnych względów armie zwykle zaopatrują się w samochody krajowych producentów, jeśli tylko tacy istnieją.

Nie inaczej jest w przypadku Republiki Korei, czyli Korei Południowej. W tej chwili koreańskie wojsko użytkuje wiele samochodów pochodzących z koncernu Hyundai Motor Group. Standardowym lekkim wielozadaniowym samochodem jest model KM131 bazujący na terenowej Kii Retonie, a także znacznie nowszy KLTV - lekki opancerzony kołowy pojazd. Oba wkrótce oba zostaną zastąpione przez nowe modele.

Kia ogłosiła, że przygotowuje dwie bazowe platformy, na których zostaną opracowane nowe samochody terenowe, jeden o masie własnej około 2,5 tony, drugi - 5 ton. Oba mają być bardzo nowoczesne. Producent zapowiedział, że do ich napędu posłuży niezawodny silnik wysokoprężny o pojemności 7 litrów z automatyczną skrzynią biegów.

Kia - pojazdy wojskoweKia - pojazdy wojskowe fot. Kia

Kia opracuje wojskowe pojazdy autonomiczne

Samochody mają być wyposażone w asystenta parkowania, nawigację satelitarną liczne kamery, ale to nie wszystko. Kia przewiduje, że powstanie cała rodzina takich pojazdów. Przy okazji ich opracowania zostanie zbadany potencjał wojskowy napędów alternatywnych oraz układów autonomicznej jazdy.

Bardzo możliwe, że już za kilka lat koreańska armia będzie dysponowała elektrycznymi samochodami terenowymi zasilanymi ogniwami wodorowymi i, że niektóre z nich będą autonomiczne. Byłoby to przełomowe rozwiązanie, bo pozwoliłoby ograniczyć straty w ludziach na polu walki i dostarczać bezzałogowo dostawy na linię frontu.

To bardzo rozsądne pomysły, a przy okazji dzięki podpisaniu kontraktu z wojskiem, pewnie pozwolą za rządowe pieniądze przyspieszyć rozwój nowoczesnych technologii. Od lat 70. XX wieku Kia dostarczyła do południowokoreańskiej armii 140 tys. samochodów różnego przeznaczenia. Pojazdów wojskowych KLTV (Kia Light Tactical Vehicle) poza armią Korei używa też wojsko w Mali, Nigerii, Pakistanu oraz Filipin.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.