Akcja NURD. Jeden dzień, jedno województwo. Drony wyłapały tysiąc wykroczeń na przejściach

NURD to skrót od niechronionych uczestników ruchu drogowego. Policja za pomocą dronów kontroluje przejścia dla pieszych i wyłapuje wykroczenia. Zgodnie z przewidywaniami większość popełniają kierowcy.

Poprawa bezpieczeństwa na przejściach to priorytet rządu

Podlaska policja właśnie podsumowała przeprowadzoną w zeszły piątek (26 lutego) akcję NURD. To ogólnopolskie działania pod hasłem "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Takich akcji będzie niedługo znacznie więcej i to nie tylko na Podlasiu. Policja planuje znacznie szerzej zakrojone działania, które będą się odbywały regularnie. Nie mówimy tu o podejściu "od akcji do akcji". Poprawa bezpieczeństwa na zebrach to priorytet rządu. Od czerwca mają zacząć obowiązywać nowe przepisy, które wprowadzono właśnie w tym celu:

  • Pieszy uzyska pierwszeństwo jeszcze przed przejściem. Nie będzie miał bezwarunkowego pierwszeństwa, ale to na kierowcy będzie spoczywała większa odpowiedzialność niż do tej pory.
  • Pieszy nie będzie mógł jednak używać na przejściu ani podczas wchodzenia na nie telefonu komórkowego.
  • Nie będzie już podwójnego limitu prędkości w terenie zabudowanym. Niezależnie od pory dnia będziemy mogli jechać 50 km/h, o ile na drodze nie zostanie ustawiony znak z innym limitem.

Jeden dzień i prawie tysiąc wykroczeń

Podczas jednego dnia działań NURD w województwie podlaskim wyłapano prawie 1000 wykroczeń na przejściach dla pieszych. Aż 670 z nich popełnili kierowcy, a 30 rowerzyści. - Bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów nie tylko zależy od przestrzegania przepisów przez kierowców, ale także przez samych pieszych - czytamy w oficjalnym komunikacie policji. Funkcjonariusze z Podlasia podają, że 255 wykroczeń popełnionych właśnie przez niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Policja ma nowe narzędzie do kontrolowania przejść

W działaniach, po raz pierwszy, funkcjonariuszy wspierał policyjny dron. Jego kamery zarejestrowały chociażby niebezpieczny manewr kierowcy hondy w rejonie przejścia dla pieszych na ulicy Piastowskiej w Białymstoku. 75-latek wyprzedzał lewym pasem ciąg pojazdów, które zatrzymywały się przed przejściem, aby ustąpić pierwszeństwa pieszym. Chwilę później mężczyzna został zatrzymany przez policjantów z grupy SPEED. Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie 75-latek został ukarany mandatem karnym. Działanie policyjnych dronów możecie zobaczyć na poniższym wideo:

Zobacz wideo Policyjne drony w akcji. Wyłapują wykroczenia na przejściach dla pieszych
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.