Ile kosztuje sprowadzenie samochodu do Polski? Mniej niż przed pandemią

Choć od początku pandemii Polacy kupili mniej samochodów niż w poprzednich latach, sam koszt sprowadzenia auta używanego zmalał. Motoryzacyjny rynek wtórny nadal kwitnie, a do Polski w zeszłym roku przyjechało ok. 760 tys. aut używanych.

Dane Ministerstwa Finansów wskazują, że w 2020 sprowadziliśmy 20 proc. aut mniej niż w roku poprzednim. Natomiast z badań firmy transportowej Clicktrans wynika, że średnia cena transportu samochodu spadła o 3 proc. Najtańsze było sprowadzenie auta z Czech, a najdroższe z Hiszpanii.

Zobacz wideo BMW i4 by Hans Zimmer

Skąd sprowadzamy samochody?

Rok 2020 potwierdził, że Polacy najchętniej sprowadzają samochody z Niemiec. W zeszłym roku co drugie auto było sprowadzone zza naszej zachodniej granicy (57 proc. wszystkich sprowadzonych samochodów). Na drugim miejscu uplasowała się Francja (9,5 proc.), a na trzecim Holandia (6,9 proc.).

Rosnący udział Niemiec w sprowadzaniu aut nie zaskakuje. W czasie pandemii transport międzynarodowy samochodów dalej funkcjonował, jednak obostrzenia na granicach niekiedy wydłużały realizację transportu. Bliskość Niemiec dawała większą pewność, że transport będzie przeprowadzony szybko i sprawnie. Ponadto, Niemcy to jeden z najtańszych kierunków, jeśli chodzi o sprawdzenie samochodów

– mówi Michał Brzeziński, CEO Clicktrans.

TOP5 państw, z których sprowadzamy samochody do PolskiTOP5 państw, z których sprowadzamy samochody do Polski Raport Clicktrans

Ile kosztuje sprowadzenie samochodu do Polski?

Sprowadzenie auta z zagranicy do Polski w 2020 kosztowało średnio 1 378 zł. To taniej o 3 proc. w porównaniu do 2019 roku, kiedy średni koszt wynosił 1 414 zł. W 2020 roku najtańsze było sprowadzenie auta z Czech (982 zł), a najdroższe z Hiszpanii (3 017 zł). Transport pojazdu na najpopularniejszej trasie, czyli z Niemiec do Polski, kosztował średnio 1 193 zł. To po Czechach najtańszy kierunek sprowadzenia samochodu.

Ile kosztuje sprowadzenie samochodu do Polski?Ile kosztuje sprowadzenie samochodu do Polski? Raport Clicktrans

Jakie marki samochodów sprowadzamy?

W czołówce najpopularniejszych marek sprowadzanych samochodów trwa zacięta rywalizacja. Audi i BMW dzieli mniej niż jeden punkt procentowy, ale ostatecznie to Audi okazało się ulubioną marką Polaków. Rok temu ten tytuł zdobyło BMW, posiadając równie niewielką przewagę.

A jak wygląda sytuacja ze sprowadzaniem konkretnych marek z poszczególnych krajów? Z Holandii i Szwecji najchętniej sprowadzamy samochody marki Audi. Z kolei z Niemiec, Belgii i Wielkiej Brytanii najczęściej przyjeżdżają do nas modele BMW. Z Francji decydujemy się na Renault, a z Włoch do Polski przyjeżdżają Fiaty.

Najpopularniejsze marki sprowadzanych samochodów w 2020 r.Najpopularniejsze marki sprowadzanych samochodów w 2020 r. Clicktrans

Dokąd sprowadzamy samochody?

Od kilku lat Polacy sprowadzają auta głównie do trzech województw: mazowieckiego, śląskiego i małopolskiego. W 2020 te województwa miały łącznie 34 proc. udział w zleceniach transportowych aut. Jest to wynik podobny do tego z 2019 roku (34,4 proc.).

Najwięcej aut sprowadzamy do Warszawy (3,6 proc.), jednak żadne z polskich miast nie ma znaczącego udziału w sprowadzaniu aut. W TOP 8 znajdują się duże, wojewódzkie miasta, jednak udział w transporcie jest mocno rozproszony. Najpopularniejsze miasta, zaprezentowane na wykresie, stanowią ledwie 17 proc. udziału w zleceniach transportowych aut do Polski.

Do jakich miast sprowadzamy samochody?Do jakich miast sprowadzamy samochody? Clicktrans

Real Madryt ma nowe samochody, Audi RS6 Avant, Sergio RamosPiłkarze Realu Madryt mają nowe samochody. Ramos i Zidane wybrali auto Lewandowskiego

Audi RS e-tron GTAudi RS e-tron GT fot. Audi

Więcej o: