Podpisano kolejną umowę na rozbudowę autostrady A2. Plany trasy w stronę Siedlec

Podpisano umowę na trzeci, a tym samym ostatni fragment autostrady A2 pomiędzy Mińskiem Mazowieckim a Siedlcami. Mowa o 13-kilometrowym fragmencie pomiędzy węzłami Groszki i Gręzów.

Budową nowego odcinka autostrady zajmie się firma STECOL Corporation. Wartość projektu szacuje się na przeszło 530 mln zł. Prace mają potrwać 36 miesięcy, a najpóźniej 10 miesięcy po zawarciu umowy wykonawca ma złożyć wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Zakończenie wszystkich prac przewidywane jest latem 2024 r.

Zobacz wideo
Nie zwalniamy. Dzisiaj podpisana umowa oznacza, że powstanie cała autostrada A2 na odcinku od Mińska Mazowieckiego do Siedlec. Budujemy spójną sieć drogową, a autostrada A2 jest jej kluczowym elementem

- powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

W 2020 roku oddaliśmy do ruchu odcinek A2 między Warszawą a Mińskiem Mazowieckim. Dzięki podpisanej dzisiaj umowie A2 od Kałuszyna do węzła Siedlce Zachód jest w realizacji. Systematycznie, krok po kroku dążymy do wybudowania autostradowego połączenia wschodu z zachodem w ciągu tej autostrady. Cały czas mówimy o odcinkach na wschód od Warszawy. Przypominam, że w przeciwnym kierunku trwają intensywne prace na przygotowaniem do budowy dodatkowego pasa między Łodzią i Warszawą

- powiedział Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Planowane prace

Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie projektu, uzyskanie niezbędnych decyzji, a następnie budowa po nowym śladzie ok. 13 km autostrady A2 o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod budowę trzeciego pasa ruchu. Powstaną także drogi równoległe do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

A2 Groszki - GręzówA2 Groszki - Gręzów GDDKiA

A2 od węzła Lubelska do granicy

W sierpniu 2020 r. oddano do ruchu ponad 15 km autostrady A2 pomiędzy węzłem Lubelska a obwodnicą Mińska Mazowieckiego. Wiosną podpisane zostały umowy na dwa odcinki autostrady pomiędzy węzłami Kałuszyn i Groszki oraz Gręzów i Siedlce Zachód. Przewidywany termin ukończenia prac to jesień 2023 r.

Na kolejny fragment od Siedlec do Białej Podlaskiej toczą się cztery postępowania przetargowe. 23 grudnia 2020 r. otwarto oferty na odcinek węzeł Siedlce Zachód - rejon m. Malinowiec. W bieżącym miesiącu wpłynęły oferty na kolejne trzy zadania: węzeł Łukowisko – rejon miejscowości Swory, Swory – w. Biała Podlaska i Malinowiec – Łukowisko.

A2 Łódź - Warszawa zyska dodatkowy pas ruchu

W województach łódzkim i mazowieckim trwa opracowywanie planu poszerzenia autostrady A2 na długości ok. 89 kilometrów o dodatkowy pas ruchu. Równocześnie Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska w Łodzi i Warszawie prowadzą postępowania administracyjne w sprawie wydania decyzji środowiskowych. Po zapewnieniu finansowania, w drugiej połowie tego roku zostanie ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy, który zaprojektuje i zrealizuje prace w terenie.

Docelowo autostrada będzie miała od węzła Konotopa do węzła Pruszków po cztery pasy ruchu, a dalszy odcinek do węzła Łódź Północ - po trzy pasy ruchu.

A2 Groszki - GręzówA2 Groszki - Gręzów GDDKiA

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.