Most Południowy otwarty. Ważna część obwodnicy Warszawy została oddana do użytku

Łukasz Kifer
To najdłuższy most w stolicy oraz istotny element Południowej Obwodnicy Warszawy. Czekaliśmy na niego 3,5 roku. Premier Mateusz Morawiecki tuż przed świętami otworzył Most Południowy nad Wisłą. W kolejce czeka prowadzący do niego tunel pod dzielnicą Ursynów.

Południowa część obwodnicy Warszawy była planowana od pół wieku. Dopiero w 2017 roku ruszyły prace nad jej wykonaniem. W czasie otwarcia premier podkreślał, że dzięki niej Warszawa stanie się prawdziwie europejską stolicą, przynajmniej pod względem infrastruktury komunikacyjnej. Oddana do użytku część Południowej Obwodnicy Warszawy kosztowała około 4 mld zł.

Razem z nowym mostem został otwarty fragment trasy o długości 15 kilometrów oraz wjazd od wschodniej strony. Technicznie nowy fragment obwodnicy prowadzący z Wilanowa do Wawra był gotowy do jazdy już od poniedziałkowego popołudnia, ale Mateusz Morawiecki dokonał uroczystego otwarcia dzisiaj (22 grudnia 2020 roku) rano. Godzina otwarcia była utrzymywana przez rząd w tajemnicy przed władzami miasta.

Przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad odpowiedzialni za jej budowę, na pytania "Gazety Wyborczej" dotyczące terminu otwarcia odpowiadali, że organizuje je Centrum Informacyjne Rządu. Informacja z Kancelarii Premiera dotarła pół godziny przed przyjazdem Mateusza Morawieckiego na miejsce otwarcia. O 12:15 premier wygłosił przemówienie na nitce jezdni prowadzącej w kierunku Wilanowa.

Premier nie wspomniał o prawie półrocznym opóźnieniu w realizacji inwestycji. Jakiś czas temu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk obiecywał otwarcie przeprawy w rocznicę stulecia Bitwy Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą, która toczyła się od 17 do 25 sierpnia 1920 roku.

Most udało się oddać do użytku 22 grudnia 2020 roku. Teraz czekamy na udostępnienie tunelu o długości ponad 2 kilometrów prowadzącego pod warszawską dzielnicą mieszkaniową Ursynów. Jest ważnym elementem trasy dojazdu do mostu i prawej strony Wisły.

Południowa Obwodnica WarszawyPołudniowa Obwodnica Warszawy fot. GDDKiA

Otwarty Most Południowy. Jest najdłuższy w stolicy

Pierwsi kierowcy pojadą Mostem Południowym oraz nowym odcinkiem obwodnicy w godzinach popołudniowych. Takie informacje można znaleźć w komunikacie GDDKiA. Jak wygląda nowy odcinek trasy? Do dyspozycji są dwie jezdnie, każda ma trzy pasu ruchu na dojeździe oraz cztery na samym moście.

Na nową część Południowej Obwodnicy Warszawy można dostać się z czterech stron, przez węzły: Wilanów, Wał Miedzeszyński, Patriotów i Lubelska. Częścią ostatniego z nich jest nowy wjazd do stolicy dla kierowców zmierzających ze wschodniej części Polski.

Jest zlokalizowany w gminie Wiązowna na połączeniu dwóch tras szybkiego ruchu: drogi ekspresowej S17 i autostrady A2, która została wydłużona latem 2020 roku do Mińska Mazowieckiego.

Na Południowej Obwodnicy Warszawy ze względu na ochronę mieszkańców i przyrody przed nadmiernym hałasem obowiązuje ograniczenie prędkości do 100 km, ale ma status drogi ekspresowej. Na razie jest dostępna tylko dla samochodów osobowych i użytkowych o masie całkowitej do 3,5 tony.

Ciężarówki będą mogły nią jeździć dopiero po otwarciu tunelu pod Ursynowem. Najnowszy Południowy Most jest dziewiątą warszawską przeprawą przez Wisłę i najdłuższą ze wszystkich dotychczas wybudowanych. Łącznie z dojazdami ma ponad 1,5 km.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.