Zbudowane ręcznie przez Bertone, teraz warte 20 milionów dolarów. Trzy Alfy Romeo B.A.T. trafiły na aukcję [WIDEO]

Taka okazja nie powtórzy się prędko. Dom aukcyjny RM Sotheby's wkrótce wystawi na aukcję trzy unikalne samochody Alfa Romeo. Każde z nich jest dziełem sztuki nowoczesnej.

Samochody studyjne B.A.T. 5, 7 i 9D zostały zbudowane dla Alfy Romeo przez jej ulubioną firmę karoseryjną - Bertone. Projektem zajął się Franco Scaglione, a efekty wspólnej pracy można było podziwiać na stoisku Alfy Romeo w czasie salonu motoryzacyjnego w Turynie przez trzy lata pod rząd. Alfa Romeo B.A.T. 5 była wystawiona w 1953 roku, a następne modele w kolejnych latach. Razem stanowią najpiękniejszą trójkę aut koncepcyjnych w historii motoryzacji.

Seria Alfa Romeo Berlina Aerodinamica Tecnica miała zwrócić uwagę na bardzo istotny aspekt projektowania ówczesnych samochodów - ich właściwości aerodynamiczne. Wszystkie modele zostały skonstruowane na podwoziach Alfy Romeo 1900.

Model B.A.T. 5 z 1953 roku został kupiony przez amerykańskiego importera włoskiej marki, Stanleya Arnolta, który jeździł nim przez kilka lat! Potem samochód miał kilku innych właścicieli.

 

Samochody studyjne Alfa Romeo B.A.T. są niesamowicie piękne

Pozostałe modele modele - B.A.T. 7 z nieprawdopodobnymi skrzydłami oraz B.A.T. 9D, który na prośbę Alfy Romeo bardziej przypominał auto drogowe - miały równie burzliwą historię. Ostatecznie wszystkie zostały odrestaurowane i w 1989 roku trafiły w ręce jednego właściciela. Za kilka dni najprawdopodobniej go zmienią.

Dlaczego samochody są oferowane w zestawie? Stanowią skończoną trylogię na temat symbiozy motoryzacji z powietrzem. Każdy z nich jest poprawioną wersją poprzedniego. Zdaniem obecnego właściciela są zamkniętą całością i należy je podziwiać równocześnie.

Trio aut Alfa Romeo B.A.T. zostanie wystawione na aukcji RM Sotheby's w Nowym Jorku 28 października 2020 roku wśród innych dzieł sztuki nowoczesnej, między innymi obrazów Marka Rothco, Roberta Rymana, Clyfforda Stilla i Brice Mardena. To idealne towarzystwo dla tych awangardowych pomników motoryzacji. Właściciel oraz dom aukcyjny spodziewają się uzyskanie za sprzedawane w komplecie samochody ceny od 14 do 20 milionów dolarów.

Alfa Romeo B.A.T.Alfa Romeo B.A.T. fot. RM Sotheby's

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.