Wraca policyjna mapa wypadków. Wakacje dopiero się zaczęły, a już jest 15 punktów

Policja podobną mapę pokazywała nam przez całe wakacje już w zeszłym roku. Pomysł spotkał się z pozytywnym odzewem, więc mapa wypadków wróciła. Żeby przypomnieć kierowcom, że podczas wakacyjnych wyjazdów to bezpieczeństwo powinno stać na pierwszym miejscu.

W chwili pisania tego artykułu licznik pokazuje już 15 wypadków ze skutkiem śmiertelnym, a wakacje dopiero co się zaczęły. Na stronie policja.pl każdego dnia, przez cały okres wakacji, prezentowana będzie mapa z liczbą wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z ostatniej doby oraz od początku wakacji. - Bieżąca aktualizacja, w tym wizualizacja danych, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii do jakich dochodzi na polskich drogach, skłonienie do refleksji użytkowników dróg oraz zachęcenie mediów do dyskusji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym - komentuje policja.

W porównaniu z zeszłym rokiem mapa zyskała nowe funkcjonalności. M.in. możliwość uzyskania dodatkowych informacji o zdarzeniu tj. rodzaju zdarzenia oraz liczbie zabitych z podziałem na użytkowników dróg. Interaktywną mapę znajdziecie w tym miejscu.

Należy mieć na uwadze, że za każdym punktem zaznaczonym na tej mapie, kryje się ludzka tragedia. Każde, nawet z pozoru błahe zignorowanie przepisów, w tym nadmierna prędkość, brawura, zlekceważenie senności czy zmęczenia mogą być przyczyną tragedii na drodze

- czytamy w oficjalnym komunikacie. Policja przypomina także o ośmiu najważniejszych zasadach, o których powinien pamiętać każdy kierowca, który rusza w trasę.

  • Sprawdź przed wyjazdem stan techniczny pojazdu, w tym zwłaszcza ogumienie, oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych.
  • Respektuj przepisy ruchu drogowego, w szczególności w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości, korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach.
  • Dostosuj prędkość do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności
  • Zawsze zwalniaj przed przejściami dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej oraz przed skrzyżowaniami.
  • Nie wyprzedzaj, ani nie omijaj pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, przystanków oraz na samych przejściach.
  • Sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu.
  • Ogranicz do minimum rozmowy telefoniczne, a w razie konieczności korzystaj z zestawu głośnomówiącego. Rozmowa telefoniczna nawet przez urządzenia dozwolone dekoncentruje kierującego pojazdem.
  • Obowiązkowo rób przerwy w trakcie wielogodzinnych podróży.
Zobacz wideo Jazda na granicy życia i śmierci. Policja publikuje kompilację wyczynów kierowców
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.