Wschodnia Obwodnica Warszawy - GDDKiA zrywa umowę z wykonawcą ważnego odcinka. Co dalej?

Obwodnica Warszawy powstaje w bólach. Tym razem problemy pojawiły się na jej wschodniej części. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad właśnie poinformowała o zerwaniu umowy z wykonawcą.

Wschodnia Obwodnica Warszawy jest częścią Warszawskiego Węzła Drogowego i jedną z kluczowych inwestycji, która pozwoli odciążyć ruch w prawobrzeżnej części miasta. Kierowcy będą mogli wygodnie minąć Warszawę drogą ekspresową. Niestety, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała 1 czerwca o zerwaniu umowy z firmą Complex Projekt. Firma miała za 3,9 miliona złotych przygotować koncepcję programową ze szczegółowym przebiegiem wschodniej obwodnicy przez Wesołą i przeprowadzić badania geologiczne. Mówimy tu o kluczowym, bo aż 10-kilometrowym odcinku S17 od węzła Ząbki do węzła Zakręt. Powodem zerwania umowy jest przede wszystkim "niskie zaawansowanie procentowe realizacji projektu".

Wschodnia Obwodnica Warszawy na mapie:

Wschodnia obwodnica WarszawyWschodnia obwodnica Warszawy Gazeta Wyborcza

Co dalej ze Wschodnią Obwodnicą Warszawy?

GDDKiA zapewnia, że nie powinniśmy spodziewać się dużych opóźnień, ale konkretnej daty, kiedy kierowcy pojadą S17 na opisywanym odcinku nie poznaliśmy. Wiemy jednak, że już zapadła decyzja o przetargu na kontynuowanie prac. Ma zostać ogłoszony we wrześniu. Kompletna dokumentacja ma być gotowa w 2022 roku, a ogłoszenie przetargu w systemie "projektuj i buduj" zaplanowano na przełom 2022 i 2023 roku.

Budowę Wschodniej Obwodnicy Warszawy podzielono na trzy odcinki:

  • Węzeł Drewnica - węzeł Ząbki.
    Wykonawca kończy opracowywanie koncepcji programowej i kończy dokumentację geologiczną. Pod koniec czerwca ma zostać pozyskanie finansowania na budowę odcinka. Jeśli wszystko pójdzie po myśli GDDKiA, to realizacja odcinka potrwa od 2021 do 2024 r.
  • Węzeł Ząbki - węzeł Zakręt.
    To właśnie o problemach na tym, najdłuższym, odcinku poinformowała GDDKiA 1 czerwca. Daty oddania odcinka jeszcze nie poznaliśmy.
  • Węzeł Zakręt - węzeł Lubelska.
    Tutaj mamy dobre wiadomości dla kierowców. Drogowcy na trzecim odcinku już pracują, a droga ma zostać oddana w kwietniu 2021 roku. Przynajmniej taki jest plan.
Zobacz wideo Czy w Polsce budujemy drogi drożej niż w Europie? Rzecznik GDDKiA odpowiada
Więcej o: