Skoda nadal pracuje nad Scalą Spider. Kompaktowe kabrio miałoby sens

Akademia Skody to zespół studentów, którzy pod okiem nauczycieli tworzą zupełnie nowe koncepcje samochodów. Skoda Scala Spider to już siódmy projekt studentów z Mladej Boleslavi.

Grupa studentów Akademii Skody powróciła do pracy nad siódmym studenckim samochodem koncepcyjnym. Projekt został tymczasowo zawieszony w połowie marca, wraz z całkowitym wstrzymaniem produkcji w fabrykach marki. Po przymusowej przerwie trzydziestu jeden studentów wraz z nauczycielami mogą powrócić do pracy nad kompaktowym modelem Scala w wersji Spider. Nowy termin prezentacji nowego modelu koncepcyjnego nie został jeszcze ustalony.

Zobacz wideo
Przygotowanie wznowienia prac nad projektem siódmego samochodu koncepcyjnego było dla nas wszystkich ogromnym wyzwaniem. W ciągu ostatnich kilku tygodni pracowaliśmy nad stworzeniem niezbędnych zasad pozwalających studentom przynajmniej częściowo kontynuować pracę nad projektem „Samochodu Studenckiego 2020”. Pomimo zbliżających się egzaminów końcowych, które wzmagają presję czasu, chęć studentów do zaprezentowania nowego, spektakularnego modelu nie zmniejszyła się. Cieszy nas, że pojawiła się perspektywa rozpoczęcia ostatniej fazy budowy pojazdu na początku czerwca bieżącego roku

– komentuje Alois Kauer, który w lutym 2020 r. objął stanowisko kierownika Akademii Skoda.

To nie pierwszy model przygotowany przez czeskich studentów. Zrobili m.in. pick-up'a na bazie Skody Kodiaq. Nazwali go Mountiaq:

Od jesieni 2019 roku 31 uczniów Akademii Skody w czeskiej miejscowości Mladá Boleslav pracuje nad projektem nowego samochodu koncepcyjnego. Po raz pierwszy studenci bazują na kompaktowej Scali, którą przekształcają w wersję Spider, czyli krótko mówiąc - pozbawiają ją dachu. Studenci pod okiem instruktorów samodzielnie wykonują wszystkie zadania: od stworzenia pierwszych szkiców, poprzez zaprojektowanie całego pojazdu, aż po własnoręczne jego zbudowanie. Wspierają ich inżynierowie Skody i doświadczeni pracownicy działów rozwoju technicznego, projektowania i produkcji.

Skoda Scala SpiderSkoda Scala Spider fot. Skoda

Od zeszłego tygodnia studenci pracują nad optymalizacją wnętrza i ostatecznymi planami modyfikacji nadwozia. W każdy wtorek odbywają się także wideokonferencje z udziałem wszystkich uczestników i kierownika projektu Zdenka Stanke.

Przerwanie produkcji było wydarzeniem gwałtownym dla wszystkich pracowników firmy Skoda. Dla nas, studentów zaangażowanych w projekt Samochodu Studenckiego, był to nerwowy czas, w którym nie wiedzieliśmy, czy i kiedy będziemy mogli wznowić naszą pracę. Mamy tylko jedną szansę na udział w takim projekcie. Jesteśmy więc bardzo szczęśliwi i wdzięczni, że możemy w końcu kontynuować działania, nawet jeśli na razie są one możliwe jedynie za pośrednictwem wideokonferencji. Kiedy w czerwcu pojawi się możliwość kontynuowania prac praktycznych, postaramy się nadrobić stracony czas najlepiej jak potrafimy

- mówi Štepán Fabian, członek zespołu odpowiedzialny za prezentację pojazdu.

Niestety Skoda Scala Spider raczej nie wejdzie do seryjnej produkcji. Wszystkie projekty studentów z Akademii Skody to prace naukowe i powstają tylko pojedyncze egzemplarze.

Akademia Skoda, Mlada BoleslavAkademia Skoda, Mlada Boleslav Skoda

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.