Skręcał na zielonym, potrącił rowerzystę - jak uniknąć wypadku? Dwa razy spójrz w prawo

Do wielu wypadków z udziałem rowerzystów wcale nie dochodzi z powodu nadmiernej prędkości i spektakularnego łamania przepisów. Czasem wystarcza zielone światło i chwila nieuwagi.

Każdy kto czasem jeździ po ścieżkach rowerowych z pewnością doświadczył sytuacji, w której samochód hamował w ostatniej chwili. Niestety, takie incydenty to codzienność w polskich miastach. "Skręcał na zielonym, potrącił rowerzystę" - to jeden z częstszych nagłówków, jakie widzimy w lokalnych mediach, kiedy dochodzi do kolizji samochodu z rowerzystą. Nie zawsze kończy się na rysach, nerwach i lekkich obtarciach, często na miejsce wypadku musi przyjechać karetka. Jak uniknąć takiego zdarzenia?

Kiedy kierowca musi ustąpić pierwszeństwa rowerzyście?

Polskie prawo dość jasno to określa. Kierujący pojazdem ma obowiązek ustąpić rowerzyście pierwszeństwa, gdy kierujący skręca w drogę poprzeczną (zarówno w prawo, jak i w lewo), a rowerzysta jedzie na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić kierujący.

Jak powinniśmy zachować się za kierownicą?

Każdy kierowca powinien wyrobić sobie nawyk patrzenia w lusterka i daleko do przodu na długo przed skrętem. Pozwoli to nam zlokalizować nadjeżdżających rowerzystów z obu stron. Musimy także zasygnalizować nasz manewr i zwolnić. W ten sposób nie tylko damy sobie czas na ewentualne zauważenie zagrożenia, ale dostrzeże nas także rowerzysta i, w razie naszego zagapienia, będzie miał czas na reakcję.

- Bezpośrednio przed skrętem dokładnie skontrolujmy prawe lusterko i odwróćmy się w prawo, aby skontrolować martwe pole naszego pojazdu. We wszystkich sytuacjach potencjalnie kolizyjnych szukajmy kontaktu wzrokowego z rowerzystą – wówczas obie strony mają pewność, że wzajemnie się zauważyły – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Eksperci podkreślają, że kluczowe jest także odpowiednie ustawienie lusterek. Kierowca powinien widzieć w nich fragment obrysu samochodu. Dzięki temu może upewnić się, że za tylnymi słupkami pojazdu nie powstanie martwe pole (mógłby w nim znaleźć się rowerzysta), w które nie byłby w stanie popatrzeć, odwracając głowę.

Zobacz wideo Kierowca gonił rowerzystę, aż go potrącił. Teraz obu szuka policja

A jakie obowiązki spoczywają na rowerzystach?

- Rowerzyści często zapominają, że przed wjazdem na przejazd dla rowerzystów powinni zachować ostrożność, rozejrzeć się i zwolnić. Jeżeli takiego przejazdu nie ma, a jest jedynie przejście dla pieszych, należy zsiąść z roweru i przeprowadzić go przez pasy - komentuje  dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Zwolnić przed przejechaniem przez przejazd powinni zwłaszcza rowerzyści, którzy jeżdżą na bardzo szybkich rowerach szosowych. Niektórzy osiągają tak wysokie prędkości, że kierowca nawet stosując się do powyższych zaleceń może ich po prostu nie zauważyć.

Zadbaj o widoczność na drodze

Rowerzyści nie powinni także zapomnieć o tym, by być jak najlepiej widocznym na drodze. Dlatego warto zadbać o odblaski i sprawne oświetlenie. Zwłaszcza po zmroku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.