Zatrzymała się na drodze ekspresowej, żeby nakarmić dziecko

Na drogach szybkiego ruchu policja z reguły zatrzymuje kierowców za nadmierną prędkość. Tym razem było jednak odwrotnie, bo samochód pozostawał w bezruchu. Kierująca nim 24-latka zatrzymała się na drodze ekspresowej na pasie wyłączonym z ruchu, żeby nakarmić niemowlę.

22 kwietnia policjanci puławskiego Wydziału Ruchu Drogowego, jadąc drogą ekspresową S17 tuż za zjazdem na Kurów (woj. lubelskie), zauważyli samochód osobowy stojący na pasie wyłączonym z ruchu. Osobowy seat nie był odpowiednio oznakowany (za autem nie rozstawiono trójkąta ostrzegawczego). Policjanci myśleli, że doszło do awarii, jednak przyczyna niedozwolonego postoju była zupełnie inna. 24 latka zatrzymała się by... nakarmić dziecko

Nietypowy postój

Policjanci zatrzymali się w celu zabezpieczenia pojazdu. Na tylnym siedzeniu siedziała 24-letnia kierująca, która karmiła niemowlę. Tłumaczyła, że w trakcie jazdy dziecko zaczęło płakać więc zatrzymała się, żeby je nakarmić. Następnie miała zamiar kontynuować jazdę.

Zobacz wideo

W tym miejscu warto przypomnieć, że na drogach szybkiego ruchu obowiązuje zakaz zatrzymywania i postoju. Policjanci, mając świadomość zagrożenia jakie stwarza nieoznakowany samochód na drodze ekspresowej, zadbali o właściwe oznakowanie i oświetlenie samochodu kobiety, czekając w radiowozie aż skończy karmić dziecko.

Co trzeba mieć w samochodzie podczas podróży międzynarodowej? Odpowiadamy: Samochodem za granicę - obowiązkowe wyposażenie auta za granicą

Jak zachować się w przypadku awarii na drodze ekspresowej?

Podczas awarii lub innej sytuacji losowej wymagającej zatrzymania pojazdu należy zatrzymać pojazd jak najbliżej prawej krawędzi jezdni. Najlepiej na poboczu, parkingu, stacji paliw czy pasie zieleni i jak najszybciej wezwać pomoc. W każdym przypadku postój pojazdu powinno się sygnalizować poprzez włączenie świateł awaryjnych. Ponadto za samochodem należy ustawić trójkąt ostrzegawczy:

  • na autostradzie trójkąt ostrzegawczy umieszczamy w odległości 100 metrów od pojazdu;
  • w terenie niezabudowanym trójkąt ostrzegawczy umieszczamy w odległości 30-50 metrów od pojazdu;
  • w terenie zabudowanym trójkąt ostrzegawczy umieszczamy za pojazdem lub na nim na wysokości nie większej niż 1 metr.

Opuszczając pojazd warto także założyć kamizelkę odblaskową. W Polsce nie jest to obowiązkowe, jednak znacznie poprawia bezpieczeństwo.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.