Samochód elektryczny naładujemy... z latarni. Energa startuje z ciekawym programem

Bartłomiej Pawlak
Energa chce poszerzyć liczbę stacji ładowania samochodów elektrycznych w oparciu o istniejącą już infrastrukturę. Firma pozwoli na podładowanie auta z punktu ukrytego w latarni ulicznej. Takie rozwiązanie ma być znacznie tańsze i wygodniejsze, ale jest jeden minus.
Zobacz wideo Minister środowiska o milionie elektrycznych aut: Lasy Państwowe kupiły 16. Od czegoś trzeba zacząć

W połowie kwietnia pisaliśmy o raporcie InsightOut Lab i Volkswagen, który pokazał wiedzę i oczekiwania Polaków na temat elektromobilności. Aż 90 proc. respondentów skazało w badaniu, że stacji ładowania w naszym kraju jest ich zdaniem za mało. Nic dziwnego, że naprzeciw tym oczekiwaniom chcą wychodzić działające w branży firmy.

Samochód ładowany wprost z latarni

Z ciekawym projektem wystartowała właśnie Energa. Firma deklaruje, że szuka nowych rozwiązań technologicznych, które pozwolą rozbudować infrastrukturę potrzebną do rozwoju elektromobilności w Polsce. Jak twierdzi, kluczowy jest dostęp do jak największej stacji ładowania. Poza budowaniem wolnostojących stacji, Energa postanowiła więc wykorzystać istniejącą już infrastrukturę. Zamierza wyposażyć niektóre z należącej do niej słupów oświetleniowych w punkty ładowania samochodów elektrycznych.

Jest to możliwe dzięki stopniowej wymianie tradycyjnych źródeł światła ulicznego na znacznie oszczędniejszą technologię LED. Lampy nowego typu zużywają o połowę mniej energii, dlatego nadwyżkę można wykorzystać do ładowania samochodów elektrycznych.

Jak tłumaczy Energa, takie rozwiązanie ma mieć sporo zalet. Po pierwsze, z racji wykorzystania istniejącej infrastruktury instalacja ładowarek jest zdecydowanie szybsza, tańsza, a wymogi administracyjne mniejsze - nie trzeba np. występować o pozwolenie na budowę czy nową umowę przyłączeniową. Zdaniem firmy, montaż punktu uzupełniania energii ukrytego w słupie oświetleniowym trwa ok. dwóch miesięcy. W przypadku niektórych wolnostojących stacji ładowania cały proces może zająć nawet 14 miesięcy.

Niestety technologia ma też wady. Wykorzystania wspólnego łącza dla lamp i dla ładowarek będzie znacząco ograniczało możliwości punktów ładowania. Każda z budowanych na początek ładowarek miałaby zaoferować od 3,7 do 22 kW, w zależności od aktualnego poboru mocy na potrzeby oświetlenia. To stosunkowo mało. Ładowanie z podobną mocą umożliwiają obecnie domowe wallboksy. 

Na razie tylko trzy ładowarki

Na razie stacji ładownia ukrytych w latarniach nie będzie wiele. Na terenie całej Polski na początek mają działać tylko trzy takie punkty. Dwa z nich mają znaleźć się w Gdyni. Lokalizacja trzeciego jest obecnie ustalana.

Pole do działania jest jednak znacznie większe. Jak podaje Energa, obecnie już 20 proc. z 332 tys. opraw oświetleniowych należącej do firmy korzysta z technologii LED. A to właśnie w przypadku takich lamp, punkty ładowania samochodów na prąd mogą być montowane.

Więcej o:
Komentarze (7)
Samochód elektryczny naładujemy... z latarni. Energa startuje z ciekawym programem
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: AKluko

  Oceniono 4 razy 4

  Proszę Pana Redaktora aby nie pisał nie potwierdzonych wiadomości. W mojej ocenie lądowanie pradem w przedziale 11-22 kW to szybkie lądowanie. Takie lądowanie jest możliwe przez wtyczki szybkiego ładowania montowane w pojazdach. Z uwagi na fakt, ze w przypadku wolniejszego ładowania korzysta się z podłączenia fabrycznego, w zależności od wersji pojazdu jest to 3,6/7,2 kW. Lądowanie Nissan Leaf (30,40,60 kW baterii) w warunkach idealnych z latarni trwało by przy mocy 20kW 1,5/2,5/4 godziny. Przecież to jest czas od 0 do 100% a nigdy nie schodzimy poniżej 15% i zazwyczaj oszczędzamy baterie ładując ja do 80-85%. Każdy z czasów skraca się zatem do czasu robienia zakupów, fryzjera, mszy. Niemcy przecież wprost wskazują ze będą dążyć do budowy tego typu ładowarek a nie 50-150 kW. Po prostu koszt użytkowania tych wskazanych w tekście dla użytkownika jest 3x tańszy.
  MKluko - użytkownik Nissan Leaf

 • ghs blar

  Oceniono 2 razy 2

  Jakiś pomysł dla mieszkańców blokowisk. Bo w tej chwili alternatywy brak. Jedyny problem to ginące kable. W końcu to Polska.

 • Gość: Sławomir Rudnicki

  Oceniono 1 raz 1

  Co z tego jak i tak większości Polaków nie stać przy średnich zarobkach 3,9 zł netto na sensowny samochód elektryczny który kosztuje w okolicach 200 tyś zł. Nie mówię tu o małych wozidełkach vide VW itp tylko o normalnym rodzinnym aucie. Zresztą mając do dyspozycji taką kwotę to raczej bym wybrał przykładowo spalinowe BMW 3 z salonu niż jakiegoś elektryka.

 • slavot

  Oceniono 3 razy 1

  Uważam, że to super pomysł. Poważnie. Tylko chwalić się trzema punktami skoro może być ich 60 tys jest niepoważnie. Chociaż z 200 punktów zainstalujcie

 • avensis77

  0

  To znaczy, że mam stać godzinami pod latarnia? Jak by to wyglądało?

 • hens

  0

  Oczywista oczywistość.
  Kamera zarejestruje Twój numer rejestracyjny i Twoje konto zostanie obciążone kosztami ładowania samochodu. Energa nie daje nic za darmo, a płatnikiem zostaniesz TY.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX