Nowa Skoda Rapid trafi tylko do Chin, ale u nas byłaby hitem

Skoda Rapid na polskim rynku została zastąpiona nowocześniejszą i bardziej przestronną Scalą. Jednak na innych rynkach, takich jak Rosja czy właśnie Chiny, Rapid ma się dobrze i właśnie debiutuje w najnowszej odsłonie.

Skoda Rapid dwa lata temu zaczęła stopniowo znikać z europejskiego rynku. Na jego miejsce przyszła Scala - nowoczesna, zaskakująco przestronna i wyposażona w mnóstwo systemów bezpieczeństwa. Jednak marka nie uśmierciła modelu całkowicie. Na wschodzie Rapid ma się lepiej niż dobrze, a Chiny właśnie doczekały się wersji, która w Polsce mogłaby cieszyć się sporym zainteresowaniem.

Skoda Rapid 2020 (rynek chiński)Skoda Rapid 2020 (rynek chiński) Skoda

Chiński Rapid ma przód mocno inspirowany Octavią i Scalą - zgodnie z obecnym kierunkiem stylistycznym marki. Wnętrze wygląda znajomo, jednak Skoda poszła z duchem czasu - na środku konsoli pojawił się nowy system multimedialny, współpracujący ze złączami Apple Car Play i Android Auto.

Skoda Rapid 2020 (rynek chiński)Skoda Rapid 2020 (rynek chiński) Skoda

Wolnossący przepis na sukces

Europa lubuje się w małych, wysilonych jednostkach napędowych. Trzy cylindry stają się powoli standardem (czego dowodem jest fakt, że takie silniki pojawiają się nawet w autach klasy premium), a dostępne na rynku silniki bez doładowania można nieledwie policzyć na palcach jednej ręki. Tymczasem w Rapidzie przeznaczonym na rynek chiński Skoda postawiła na bardzo sprawdzone rozwiązanie - wolnossący silnik o objętości skokowej 1.5 litra. Ma generować 111 KM i 145 Nm, a jego główną zaletą ma być oszczędność. Producent deklaruje zużycie paliwa na poziomie 5,6 l/100 km.

Wolnossąca jednostka spełnia tamtejsze normy emisji spalin China 6b (odpowiednik naszego Euro 6 WLTP), które zaczną obowiązywać dopiero w 2023 roku. Zatem Skoda mocno wyprzedziła konkurencję.

Skoda Rapid 2020 (rynek chiński)Skoda Rapid 2020 (rynek chiński) Skoda

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.