Karta ratownicza to coraz popularniejsze rozwiązanie. Każdy samochód jest skonstruowany inaczej, więc taka karta i zawarte w niej informacje są ogromnym ułatwieniem dla osób, które będą prowadziły akcję ratunkową.
Karta ratownicza to zestandaryzowana ogólnoeuropejska informacja przedstawiająca schemat danego pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami wzmocnień karoserii. Na schematycznym rysunku konkretnego modelu samochodu zaznaczone jest rozmieszczenie wzmocnień nadwozia, poduszek bezpieczeństwa i gazowych napinaczy pasów, a także akumulatora czy zbiornika paliwa.
Tak wygląda przykładowa karta ratownicza do Volkswagena Golfa siódmej generacji:
Służby ratunkowe są przeszkolone z ewakuowania pasażerów z wraków samochodów, jednak każdy producent nieco inaczej projektuje swoje pojazdy. Po drogach jeżdżą setki modeli samochodów, a każdy z nich jest inaczej skonstruowany. Dlatego umieszczenie karty ratowniczej w pojeździe znacznie ułatwia akcję ratunkową i przyspiesza ten proces o nawet 30 proc.
Karta ratownicza powinna być wydrukowana na kartce formatu A4 i umieszczona za odsłoną przeciwsłoneczną po stronie kierowcy. Należy pamiętać również o umieszczeniu na szybie żółtej naklejki, informującej służby bezpieczeństwa, że karta znajduje się w pojeździe. Nalepkę informacyjną należy przykleić od wnętrza pojazdu w lewym dolnym rogu szyby przedniej (od strony kierowcy).
Kartę ratowniczą można zdobyć na kilka sposobów. Najprościej wydrukować ją w domu, jednak możemy ją też otrzymać w Autoryzowanej Stacji Obsługi. Wystarczy poprosić o wydanie karty i naklejki, a następnie umieścić je w aucie. Wzory kart ratowniczych są dostępne na stronie www.kartyratownicze.pl
To jak jest skonstruowany nasz samochód, to bezcenna wiedza dla ekip ratunkowych. Dlatego warto ją wydrukować i włożyć na stałe za osłonę przeciwsłoneczną.