Karta ratownicza w pojeździe - co to jest i do czego służy? Warto mieć ją w aucie

Karty ratownicze stają się coraz bardziej popularne w całej Europie. To wydrukowany schemat samochodu umieszczony za osłoną przeciwsłoneczną. Warto go mieć, żeby przyspieszyć ewentualną akcję ratunkową po wypadku.

Karta ratownicza to coraz popularniejsze rozwiązanie. Każdy samochód jest skonstruowany inaczej, więc taka karta i zawarte w niej informacje są ogromnym ułatwieniem dla osób, które będą prowadziły akcję ratunkową.

Co to jest karta ratownicza?

Karta ratownicza to zestandaryzowana ogólnoeuropejska informacja przedstawiająca schemat danego pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami wzmocnień karoserii. Na schematycznym rysunku konkretnego modelu samochodu zaznaczone jest rozmieszczenie wzmocnień nadwozia, poduszek bezpieczeństwa i gazowych napinaczy pasów, a także akumulatora czy zbiornika paliwa.

Tak wygląda przykładowa karta ratownicza do Volkswagena Golfa siódmej generacji:

Karta ratownicza, Volkswagen Golf VIIKarta ratownicza, Volkswagen Golf VII Volkswagen

Dlaczego karta ratownicza może uratować ci życie?

Służby ratunkowe są przeszkolone z ewakuowania pasażerów z wraków samochodów, jednak każdy producent nieco inaczej projektuje swoje pojazdy. Po drogach jeżdżą setki modeli samochodów, a każdy z nich jest inaczej skonstruowany. Dlatego umieszczenie karty ratowniczej w pojeździe znacznie ułatwia akcję ratunkową i przyspiesza ten proces o nawet 30 proc.

Gdzie umieścić kartę ratowniczą?

Karta ratownicza powinna być wydrukowana na kartce formatu A4 i umieszczona za odsłoną przeciwsłoneczną po stronie kierowcy. Należy pamiętać również o umieszczeniu na szybie żółtej naklejki, informującej służby bezpieczeństwa, że karta znajduje się w pojeździe. Nalepkę informacyjną należy przykleić od wnętrza pojazdu w lewym dolnym rogu szyby przedniej (od strony kierowcy).

Karta ratownicza, naklejka informacyjnaKarta ratownicza, naklejka informacyjna Karta ratownicza

Skąd wziąć kartę ratowniczą?

Kartę ratowniczą można zdobyć na kilka sposobów. Najprościej wydrukować ją w domu, jednak możemy ją też otrzymać w Autoryzowanej Stacji Obsługi. Wystarczy poprosić o wydanie karty i naklejki, a następnie umieścić je w aucie. Wzory kart ratowniczych są dostępne na stronie www.kartyratownicze.pl

To jak jest skonstruowany nasz samochód, to bezcenna wiedza dla ekip ratunkowych. Dlatego warto ją wydrukować i włożyć na stałe za osłonę przeciwsłoneczną.

Karta ratownicza, naklejka informacyjnaKarta ratownicza, naklejka informacyjna Karta ratownicza

Więcej o:
Komentarze (62)
Karta ratownicza w pojeździe - co to jest i do czego służy? Warto mieć ją w aucie
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • hihot.md

  Oceniono 77 razy 73

  Obowiązkowe to powinno być takie konstruowanie reflektorów żeby nie trzeba było rozkładać auta żeby zmienić żarówkę...

 • Gość: Tia

  Oceniono 14 razy 10

  Wszystko fajnie ale byłem z kilkoma samochodami w kilku ASO i na tekst, że karta ratownicza patrzą jak na zarażonego koronawirusem i najchętniej oblaliby czynnikiem z gaśnicy. Tak było w Hyundaiu, Maździe i w Fiacie. W fordzie co prawda wiedzieli O.C.B. ale nie mieli naklejek a karty polecili drukować z internetu. I tak to właśnie u nas w rzeczywistości wygląda.

 • Gość: Gość Darek

  Oceniono 14 razy 6

  A jak ratownik na to spojrzy i będzie się pół godziny zastanawiał co to jest i do czego służy??? Służby bezpieczeństwa powinny działać szybko a nie szukać po całym samochodzie jakichś kartek z instrukcjami.

 • Gość: posiadacz tipo z salonu

  Oceniono 4 razy 4

  Fiat tipo hacback nie wystepuje w spisie karty ratownicze , jest tylko sedan prowadziłem dialog z konsultantem Fiata Polska na wyskakującym okienku ,,, w czym możemy pomóc "" niestety nie pomógł mi , bo nie mają takiej karty . , do kombi też nie maja .

 • anna_pot

  Oceniono 10 razy 4

  w dzisiejszych czasach to wystarczyłby jakiś kod QR w określonym miejscu przy rejestracji i taką instrukcje w pdf od razu każdy by sobie pobierał.

 • pinky69pinky

  Oceniono 3 razy 3

  Ktoś chyba bardzo chciał zaistnieć ze swoim innowacyjnym projektem. Nie widzę w tych kartach niczego odkrywczego, choć umiarkowanie się wyznaję na samochodach, co dopiero ratownik z jakimś doświadczeniem. Może jakieś egzotyczne auto ma akumulator pod kanapą, napinacz pasów pod maską, a bak na dachu? Wyprowadźcie mnie z błędu.

 • an1005

  Oceniono 3 razy 3

  jak komplikowac to tylko po polsku. Idź do ASO, zgłoś, itp itd. Jak ktos chce karte bez zawracania de.. to polecam: www.rescuesheet.info/seite_3.html

 • Gość: kierrofca

  Oceniono 11 razy 3

  Prościej jak takie karty będą posiadać służby ratownicze dla wszystkich typów samochodów, a nie zwalać to na kierowców.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX