Żółte znaki z czołgami wracają na polskie drogi. Co oznaczają?

Żółte znaki z czołgami znów pojawiły się przy polskich drogach. Dlaczego? Już w piątek 28 lutego rozpoczynają się w Polsce międzynarodowe ćwiczenia wojskowe DEFENDER-Europe 20.

W związku z międzynarodowymi ćwiczeniami wojskowymi DEFENDER-Europe 20, które rozpoczynają się 28 lutego, wybrane mosty w ciągu dróg krajowych zostaną oznakowane dodatkowymi znakami dla kierujących pojazdami wojskowymi - znaki wojskowej klasyfikacji obciążenia (klasy MLC). Co ważne, są one kierowane jedynie do kierowców pojazdów wojskowych i mówią o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów, ale w skali MLC (Military Load Classification). Dla kierowców zwykłych samochodów nie mają one żadnego znaczenia.

Co prawda do żółtych znaków z czołgami zwykli kierowcy nie muszą się stosować, ale warto pamiętać, jak zachowywać się, gdy przed nami będzie się przemieszczać kolumna wojskowych pojazdów.

W-3: klasa obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym dla pojazdów kołowych i gąsienicowychW-3: klasa obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym dla pojazdów kołowych i gąsienicowych Fot. Paweł Grzywocz | Wikipedia

Czy można wyprzedzać kolumnę wojskową

Pojazdy wojskowe nie są pojazdami uprzywilejowanymi. Nawet jeśli kilka takich pojazdów jedzie jeden za drugim. Można je wyprzedzać tak jak każdy inny pojazd. Jednak jeśli na początku i na końcu rzędu pojazdów wojskowych jadą samochody Żandarmerii Wojskowej, wysyłające niebieskie i czerwone sygnały świetlne, a dodatkowo sygnały dźwiękowe, wówczas mamy do czynienia z uprzywilejowaną kolumną wojskową. A takiej nie można:

  • wyprzedzać w terenie zabudowanym,
  • rozdzielać.

Oznacza to, że jeśli chcemy wyprzedzić kolumnę wojskową poza obszarem zabudowanym, nie możemy tego robić "na raty", rozdzielając uczestników kolumny. Wyprzedzanie kolumny wojskowej to jeden z najniebezpieczniejszych manewrów drogowych, dlatego warto go unikać, cierpliwie podróżując za kolumną.

Zobacz wideo

Międzynarodowe ćwiczenia wojskowe DEFENDER-Europe 20

Od 28 lutego wojska sprzymierzone w ramach ćwiczeń będą wjeżdżać do Polski od strony zachodniej, a następnie przemieszczać się po niemal wszystkich województwach

- podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w oficjalnym komunikacie. Pierwsze dwie kolumny żołnierzy ze sprzętem wjadą do Polski 28 lutego autostradą A6, przekraczając granicę w Kołbaskowie około godz. 20:00 i 20:30. Dalej ruszą przez Szczecin w kierunku poligonu w Drawsku Pomorskim. W najbliższych dniach kolejne kolumny żołnierzy ze sprzętem wjeżdżać będą do Polski przez przejścia graniczne w Świecku i Kołbaskowie i korzystając m. in. z autostrady A2 i drogi krajowej nr 10 kierować się będą na poligony w głębi kraju.

Przejazdy zaplanowano na godziny wieczorne i nocne, żeby jak najmniej utrudniać ruch. GDDKiA informuje jednak, że niektóre będą musiały odbywać się w ciągu dnia, a nawet w godzinach szczytów natężenia ruchu i apeluje o uwagę kierowców.

Jak długo potrwają ćwiczenia DEFENDER-Europe 20? Rozpoczynają się w piątek, a zakończą się dopiero w sierpniu.

DEFENDER-Europe 20DEFENDER-Europe 20 fot. GDDKiA

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.