Żółte znaki z czołgami wracają na polskie drogi. Co oznaczają?

Żółte znaki z czołgami znów pojawiły się przy polskich drogach. Dlaczego? Już w piątek 28 lutego rozpoczynają się w Polsce międzynarodowe ćwiczenia wojskowe DEFENDER-Europe 20.

W związku z międzynarodowymi ćwiczeniami wojskowymi DEFENDER-Europe 20, które rozpoczynają się 28 lutego, wybrane mosty w ciągu dróg krajowych zostaną oznakowane dodatkowymi znakami dla kierujących pojazdami wojskowymi - znaki wojskowej klasyfikacji obciążenia (klasy MLC). Co ważne, są one kierowane jedynie do kierowców pojazdów wojskowych i mówią o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów, ale w skali MLC (Military Load Classification). Dla kierowców zwykłych samochodów nie mają one żadnego znaczenia.

Co prawda do żółtych znaków z czołgami zwykli kierowcy nie muszą się stosować, ale warto pamiętać, jak zachowywać się, gdy przed nami będzie się przemieszczać kolumna wojskowych pojazdów.

W-3: klasa obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym dla pojazdów kołowych i gąsienicowychW-3: klasa obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym dla pojazdów kołowych i gąsienicowych Fot. Paweł Grzywocz | Wikipedia

Czy można wyprzedzać kolumnę wojskową

Pojazdy wojskowe nie są pojazdami uprzywilejowanymi. Nawet jeśli kilka takich pojazdów jedzie jeden za drugim. Można je wyprzedzać tak jak każdy inny pojazd. Jednak jeśli na początku i na końcu rzędu pojazdów wojskowych jadą samochody Żandarmerii Wojskowej, wysyłające niebieskie i czerwone sygnały świetlne, a dodatkowo sygnały dźwiękowe, wówczas mamy do czynienia z uprzywilejowaną kolumną wojskową. A takiej nie można:

 • wyprzedzać w terenie zabudowanym,
 • rozdzielać.

Oznacza to, że jeśli chcemy wyprzedzić kolumnę wojskową poza obszarem zabudowanym, nie możemy tego robić "na raty", rozdzielając uczestników kolumny. Wyprzedzanie kolumny wojskowej to jeden z najniebezpieczniejszych manewrów drogowych, dlatego warto go unikać, cierpliwie podróżując za kolumną.

Zobacz wideo

Międzynarodowe ćwiczenia wojskowe DEFENDER-Europe 20

Od 28 lutego wojska sprzymierzone w ramach ćwiczeń będą wjeżdżać do Polski od strony zachodniej, a następnie przemieszczać się po niemal wszystkich województwach

- podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w oficjalnym komunikacie. Pierwsze dwie kolumny żołnierzy ze sprzętem wjadą do Polski 28 lutego autostradą A6, przekraczając granicę w Kołbaskowie około godz. 20:00 i 20:30. Dalej ruszą przez Szczecin w kierunku poligonu w Drawsku Pomorskim. W najbliższych dniach kolejne kolumny żołnierzy ze sprzętem wjeżdżać będą do Polski przez przejścia graniczne w Świecku i Kołbaskowie i korzystając m. in. z autostrady A2 i drogi krajowej nr 10 kierować się będą na poligony w głębi kraju.

Przejazdy zaplanowano na godziny wieczorne i nocne, żeby jak najmniej utrudniać ruch. GDDKiA informuje jednak, że niektóre będą musiały odbywać się w ciągu dnia, a nawet w godzinach szczytów natężenia ruchu i apeluje o uwagę kierowców.

Jak długo potrwają ćwiczenia DEFENDER-Europe 20? Rozpoczynają się w piątek, a zakończą się dopiero w sierpniu.

DEFENDER-Europe 20DEFENDER-Europe 20 fot. GDDKiA

Więcej o:
Komentarze (77)
Żółte znaki z czołgami wracają na polskie drogi. Co oznaczają?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • piotrj7

  Oceniono 111 razy 83

  A gdzie w tym tekście jest wyjaśnione (cyt. z tytułu tekstu) "Co oznaczają?"
  Żenujący artykuł

 • cameel.m

  Oceniono 40 razy 38

  Taka uwaga dla husarzy wyklętych co to szybko i bezpiecznie:
  1. Na drodze amerykańska laweta z 60 tonowym czołgiem ZAWSZE ma pierwszeństwo....
  2. W przypadku gdy wszystkie znaki pionowe, poziome, świetlne i na niebie mówią co innego patrz punkt 1.

 • zetpaw

  Oceniono 29 razy 23

  Jeździć będą tylko czołgi NATO.
  Nasze nie mogą bo im gąsienice pozdychały !

 • dziadwawelski

  Oceniono 26 razy 20

  Lubię taką konsekwencję !! Militarna turystyka między ogniskami koronowirusa jest nieszkodliwa a nawet pożądana ;-))

 • janboden49

  Oceniono 26 razy 16

  Zgłaszam potrzebę, że nam w Polsce żadne manewry nie są do niczego potrzebne. A już wcale nie chcemy żadnych obcych wojsk, obcych czołgów itp. Nam wystarczają w zupełności miliony tirów, obcych i swoich, które dzień i noc, bez przerwy przetaczają sią przez nasze szosy...amen!

 • plobywatel

  Oceniono 18 razy 16

  Wszystkie siły na koronowirusa. Rząd mówi że jest przygotowany. Teraz wierzę im :)

 • spyderman2

  Oceniono 24 razy 12

  jak duda nie przetrwa czołgi wyjadą na ulicę bo jego kolesie chcą nadal kraść bezkarnie

 • zgr-edo

  Oceniono 19 razy 9

  dlaczego te wojskowe pojazdy nie przewożone są koleją, tylko niszczą kiepskiej jakości drogi ?
  To ma być jakaś manifestacja siły ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX