Pijany policjant wypadł z drogi. Badanie alkomatem nic nie wykazało. Ale strażacy nie odpuścili

Pijany policjant, który spowodował wypadek w okolicach Kończyc w powiecie świeckim, wedle wskazań alkomatu iBlow był trzeźwy. Ale strażacy czuli wyraźną woń alkoholu. Badanie powtórzono innym urządzeniem.

W sobotę 22 lutego w okolicach Kończyc (województwo kujawsko-pomorskie), w gminie Nowe, na drodze krajowej 91 dachował opel insignia. Jak się okazało, prowadził go policjant, który w momencie wypadku nie pełnił służby. Kierowcy nic się nie stało, ale strażacy wyczuli od niego woń alkoholu.

Przybyli na miejsce policjanci wykonali pomiar alkomatem iBlow. Badanie to nie wykazało obecności alkoholu w organizmie. Przeszli więc do wykonywania czynności. W związku z tym, że strażacy zgłaszali, że czują od kierowcy woń alkoholu, funkcjonariusze powtórzyli badanie tym samym urządzeniem, które ponownie niczego nie wykazało. By się upewnić, sięgnęli po inne urządzenie, które wskazało prawie 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Zlecono również wykonanie badania krwi.

- tłumaczy w rozmowie z czasswiecia.pl Janusz Borucki, prokurator rejonowy w Świeciu.

To upór strażaków sprawił, że przybyli na miejsce policjanci skorzystali z urządzenia, które wskazało faktyczny stan stężenia alkoholu w wydychanym przez policjanta powietrzu. Gdyby nie oni, finał tej historii wyglądałby inaczej.

Alkomat iBlow, który nie wykazał obecności alkoholu, to popularne w polskiej drogówce urządzenie, które znacząco przyspiesza kontrolę trzeźwości, bo nie wymaga wymiany ustnika. Wskazywany przez niego wynik nie może być jednak traktowany jako dowód w sprawie o prowadzenie pod wpływem alkoholu. Jeśli żółty alkomat iBlow wykaże wynik pozytywny, policjanci badają kierowcę innym, dokładniejszym urządzeniem.

Pijany policjant wypadł z drogi. Grożą mu dwa lata więzienia

35-letni policjant pracuje w dziale prewencji komisariatu policji w Nowem. W policji służy od 15 lat. Został zawieszony w wykonywaniu obowiązków służbowych. Grozi mu też wydalenie ze służby, bo osoby z wyrokami w sprawach karnych nie mogą służyć w policji. Oprócz tego policjantowi grozi do dwóch lat więzienia.

Warszawa. Pijany kierowca próbował potrącić policjanta

Zobacz wideo
Więcej o: