Wyprzedzanie na przejściach dla pieszych. Kiedy wolno wyprzedzać na pasach?

Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych to jedno z najniebezpieczniejszych wykroczeń. Choć grożą za to mandat i punkty karne, wielu kierowców o tym zapomina. Jednak w jednej szczególnej sytuacji kierowca może to zrobić zupełnie legalnie.

Za wyprzedzenie innego pojazdu na przejściu dla pieszych lub tuż przed nim grozi mandat w wysokości 200 zł i 10 punktów karnych. Taki sam taryfikator dotyczy przejazdów dla rowerzystów. Jednak nie w każdej sytuacji.

Jeśli przejście jest wyposażone w sygnalizator świetlny (ruch kierowany) i pali się zielone światło, samochody mogą się wyprzedzać. Wówczas w świetle prawa sprawa wygląda tak, jak by przejścia tam nie było.

Art. 26. 3. ustawy Prawo o ruchu drogowym

Kierującemu pojazdem zabrania się:

1) wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;

2) omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Jednak na skrzyżowaniu ze światłami powyższy przepis nie obowiązuje.

Czym jest wyprzedzanie?

Technicznie rzecz ujmując, wyprzedzanie to przejeżdżanie z większą prędkością obok innego pojazdu jadącego w tym samym kierunku. Więc teoretycznie jeśli kierowca na sąsiednim pasie niespodziewanie zwolni a my wyminiemy go z większą prędkością, to w świetle prawa właśnie go wyprzedziliśmy, nawet jeśli nasza prędkość była stała.

Nowe światła na skrzyżowaniu Banacha ze Żwirki i WiguryNowe światła na skrzyżowaniu Banacha ze Żwirki i Wigury fot. Dariusz Borowicz

Więcej o:
Komentarze (11)
Wyprzedzanie na przejściach dla pieszych. Kiedy wolno wyprzedzać na pasach?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • zigzaur

    Oceniono 1 raz 1

    Przeczytałem wypowiedź niemieckiego adwokata wyspecjalizowanego w ruchu drogowym. Odpowiadał na pytanie, czy są sytuacje, gdy można przejechać skrzyżowanie na czerwonym świetle. Mecenas odpowiedział, że w niektórych przypadkach można:
    1. Jadąc pojazdem uprzywilejowanym.
    2. Robiąc drogę dla pojazdu uprzywilejowanego.
    3. Na polecenie policjanta.
    4. W przypadku uzasadnionego podejrzenia awarii systemu sterowania sygnalizacją. Czyli ciągłym świeceniu się tych samych świateł. Mecenas stwierdził, że jeśli czerwone światło świeci ponad 3 minuty bez przerwy i nie widać zmiany innych widocznych świateł, to kierujący ma prawo domniemywać, że sygnalizacja uległa awarii i jechać tak, jakby jej nie było - czyli wg znaków drogowych.

  • Gość: Jerzy

    0

    Ja uważam , że na pasach powinien istnieć bezwzględny zakaz wyprzedzania , bo pieszy może nie zdążyć przejść , na przykład z powodu wieku , czy drobnej nawet kontuzji i będzie jeszcze znajdował się na przejściu , gdy zapali się czerwone dla pieszych , a nawet już zielone dla samochodów...a pieszy nie jest chroniony nadwoziem jak kierowca...
    .Jak byłem w Nowym Jorku , to dowiedziałem się od kuzynki posiadającej prawo jazdy i jeżdżącej na co dzień samochodem , że gdy kierowca potrąci pieszego na pasach , to zawsze on jest winien...niezależnie od tego jakie ma światło....bo pieszy nie ma szans w starciu z samochodem...

  • Gość: Or

    0

    Jak artykuł o przepisach ruchu drogowego może komentować ktoś, kto nie wie co to znaczy "wymijać"...

  • Gość: Ejejejej

    0

    Co jak ktoś skręca w prawo, można go minąć bo nie jedzie w tym samym kierunku? Nawet jak bardzo zwalnia jeszcze przed pasami?

  • fakej

    0

    No i jeszcze jak Murzyn jest na przejściu, ale na tym czarnym pasku, bo na białym popsuje malowanie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX