Pierwszeństwo pieszych przed przejściem od lipca. Rząd pokazał projekt ustawy. To jednak nie koniec zmian [ANALIZA]

Piotr Kozłowski
Na czym będzie polegać pierwszeństwo pieszych przed przejściem w Polsce? Ustawa nakłada na pieszych i kierowców podobne obowiązki. Da się jednak wyczuć, że to od kierowców wymaga się więcej.

Rząd opublikował długo wyczekiwany projekt zmian w przepisach drogowych. Chodzi przede wszystkim (choć nie tylko, o czym poniżej) o pierwszeństwo pieszych przed przejściem. Wzbudzające wiele emocji przepisy mają - według założeń projektu ustawy - wejść w życie już w lipcu tego roku. Najwięcej znaków zapytania do tej pory wzbudzał zapis, mówiący, że pieszy nabędzie pierwszeństwo, jeśli wyrazi zamiar wejścia na pasy - takie informacje pojawiały się w przemówieniach polityków związanych z obozem rządzącym. Nie wiadomo jednak było, co miałoby oznaczać wyrażenie zamiaru. Ostatecznie zrezygnowano z tego zapisu.

Wymusił pierwszeństwo na pieszym i... Tak się traci prawo jazdy

Pierwszeństwo pieszych przed przejściem. Nowe przepisy od lipca

Nowy projekt ustawy nakłada na pieszych jeden nowy obowiązek. Nie oznacza to, że piesi będą mogli wchodzić na przejście w każdej chwili i bez względu na okoliczności. W projekcie zmian w prawie drogowym napisano:

 • Pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko albo pieszy przechodzący przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz (...) korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Nowością jest to, że pieszy będzie musiał obserwować drogę jeszcze przed wejściem na przejście. Podobnie jest z kierowcami:

 • Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się w tym miejscu lub na nie wchodzącego, i ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na to przejście albo znajdującemu się na tym przejściu.

Już dziś kierowca, zbliżając się do przejścia dla pieszych, musi zachować szczególną ostrożność i musi zmniejszyć prędkość tak, by móc w porę zareagować na nagłe sytuacje. Zmienia się tylko to, że prowadzący pojazdy zostaną zobowiązani do obserwowania nie tylko przejść, ale również ich otoczenia, i będą musieli ustąpić pierwszeństwa pieszym wchodzącym na przejście.

W uzasadnieniu projektu czytamy:

Projektowana regulacja wymusi na kierującym pojazdem obowiązek dokładnej obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych ale i jego okolicy. Kierujący pojazdem będzie zobowiązany do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię, nie tylko dla pieszych znajdujących się na przejściu dla pieszych, ale również dla tych pieszych, którzy wchodzą na przejście dla pieszych w tym oczekują na możliwość wejścia na to przejście (tzn. oczekują na ustąpienie pierwszeństwa przez nadjeżdżających kierujących pojazdami. (...) Ustawa rozszerza dotychczasowy obowiązek zachowania przez pieszego szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko również na pieszego wchodzącego na jezdnię lub torowisko.

Da się wyczuć, że ustawodawca głównie na barki kierowców nakłada odpowiedzialność za bezpieczeństwo pieszych. I słusznie! Bo to oni są najczęściej odpowiedzialni za wypadki z udziałem pieszych. To pieszy jest niechronionym uczestnikiem ruchu, to pieszy nie ma szans w zetknięciu z samochodem i to pieszemu należy umożliwić bezpieczne przejście przez pasy.

Pierwszeństwo pieszych przed przejściem to nie koniec zmian

Oprócz zmian w zasadach pierwszeństwa pieszych rządowy projekt ustawy przewiduje również ujednolicenie limitu prędkości w terenie zabudowanym. W świetle nowych przepisów limit zostaje ustalony na 50 km/h i nie podlega zmianie w zależności od pory dnia. Dziś limit prędkości w terenie zabudowanym w godzinach 23:00-5:00 wynosi 60 km/h.

Rząd rozszerza również przepis dotyczący zabierania prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości o więcej niż 50 km/h. Do dziś przepis ten dotyczył wykroczeń dokonanych w terenie zabudowanym. Od lipca będzie dotyczył wszystkich dróg - również tych poza obszarem zabudowanym, a zatem dróg krajowych, dróg ekspresowych i autostrad.

Więcej o:
Komentarze (139)
Pierwszeństwo pieszych przed przejściem od lipca. Rząd pokazał projekt ustawy
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • six_a

  Oceniono 25 razy 21

  nie można zrobić przepisu copy paste z jakiegoś normalnego kraju. nasz sejm nie jest najmocniejszy w myśleniu, tak że już widzę, że będzie to kiks nad kiksy.

 • bra_bar

  Oceniono 20 razy 16

  Brzmi dobrze, ale czy ktoś może porównać jak się to ma do państw najbezpieczniejszych dla pieszych np. jak jest w Norwegii czy w Wielkiej Brytanii? Jakie tam prawa mają piesi zbliżający się do przejść? Jakie obowiązki kierowcy wobec pieszych? Co z przechodzeniem poza przejściami?

 • onten

  Oceniono 28 razy 12

  i taka jest prawda, ze więskzość kierowców to cwaniaczki którzy na przejsciu jeszcze przyśpieszają a tutaj dra ryja, że to nie tak, że pieszy wchodzi im przed maskę!
  to jak ma wchodzić kiedy nikt go nie chce przepuscić???????

 • Gość: romek

  Oceniono 16 razy 12

  “strefa przejscia” czyli przejscie przed przejsciem, “wyrazic zamiar” inwalida bez ronk ma zamachac lizakiem trzymanym w buzi .... k...wa mac no kraj debili po prostu kraj debili

 • Gość: Casnewydd

  Oceniono 21 razy 11

  Szok i niedowierzanie! Najbardziej wschodni rząd od 1989 roku zrobił coś co zbliża PL do zachodu!

 • mazbip

  Oceniono 14 razy 10

  Wymyslanie kola na nowo w polskim rzadzie i parlamencie. W innych krajach funkcjonuje to juz bardzo dobrze od dziesiatkow lat. Jest jeszcze inna sprawa duzo wazniejsza od niuansow w formuowaniu przepisu. Jezli kierowca pojedzie z predkoscia 50km/h to nie bedzie mial problemow obojetnie jak te niuanse na ostateczny przepis wplyna, jezeli pojedzie 100km/h to lepiej zrezygnowac z zawracaniem sobie glowy zebrami i pierwszenstwami.

 • Gość: romek

  Oceniono 17 razy 9

  dziecko, analfabeta, obcokrajowiec ma znac przepisy przeznaczone dla kierowcow w kraju debili

 • Gość: zmotoryzowany

  Oceniono 13 razy 7

  To proszę oświetlić WSZYSTKIE przejscia dla pieszych bo w ciemnosci i nagminnym oślepianiu światłami z przeciwka ciekawe jak kierujący ma widzieć co sie dzieje przed przejsciem dla pieszych po od strony przeciwnego pasa. No chyba że bedzie miał jakiś szperacz albo noktowizor.....

 • roll

  Oceniono 24 razy 6

  Może jeszcze znieść drogę z pierwszeństwem przejazdu.Po co mam czekać kiedy chcę jechać z podporządkowanej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX