W te metody na kaca i przyspieszenie spalania alkoholu wierzą Polacy. Tylko jedna "działa w ograniczonym stopniu"

Czy istnieją skuteczne metody na kaca? Wielu Polaków wierzy, że w walce z alkoholem we krwi może pomóc woda, mocna kawa albo zimny prysznic, ale eksperci przestrzegają. "Polepszenie samopoczucia, a usunięcie alkoholu z organizmu, to dwie różne sprawy"

Jest kilka metod na walkę z kacem i przyspieszenie trzeźwienia, w które powszechnie wierzą Polacy. Z badania przeprowadzonego przez SW Research na grupie 1090 polskich kierowców wynika, że najpopularniejsze jest picie dużej ilości wody, na co decyduje się 40 proc. z nas. Jakie jeszcze metody na kaca mają Polacy? Zimny prysznic, aktywność fizyczną, picie kawy oraz spożycie tłustego posiłku.

Metody na kacaMetody na kaca fot. AlcoSense

Każdy z nas inaczej toleruje i spala alkohol, więc niektóre z powyższych rozwiązań mogą się okazać skuteczne w walce z kacem, bo jedzenie, picie czy prysznic nie przyspieszą spalania alkoholu. Nie są to więc metody, które powinni wykorzystywać kierowcy, chcący wsiąść za kółko po imprezie.

Polepszenie samopoczucia, a usunięcie alkoholu z organizmu, to dwie różne sprawy

- podkreślają eksperci. Najlepszą metodą na pozbycie się alkoholu jest po prostu odczekanie. Jedyną z powyższych metod, która może w tym pomóc jest aktywność fizyczna. Zwraca na to uwagę Hunter Abbott z firmy AlcoSense Laboratories:

Odczekanie to rozsądne podejście, gdyż wymienione wyżej sposoby są w stanie potencjalnie polepszyć samopoczucie, ale nie wpływają na szybsze metabolizowanie alkoholu. Jedynie intensywna aktywność fizyczna może pomóc w bardzo ograniczonym stopniu. Chcąc pozbyć się alkoholu, trzeba poczekać, aż organizm sobie z nim poradzi. Niestety nie istnieją cudowne metody na szybsze trzeźwienie

>>> Zobacz. Patrolowali drogę w Sucuminie. Nagle nadjechał motocykl, radiowóz ruszył za nim w pościg

Zobacz wideo

Ile trzeba czekać, żeby po wypiciu alkoholu móc prowadzić samochód?

Musimy pamiętać, że nie ma uniwersalnego przelicznika, który pozwoli jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Każdy z nas reaguje inaczej. Ważne jest tempo picia, to co jemy, ile spaliśmy, ile ważymy. Czy można ufać internetowym, wirtualnym alkomatom? Podają one wartości orientacyjne i ich wskazania trzeba traktować jako wskazówkę.

Kierowcom wydaje się, że jeśli poprzedniego wieczora wypili kilka kieliszków wódki, ale przy tym dużo jedli, rano wzięli zimny prysznic i zapełnili brzuchy porządnym śniadaniem, to na pewno są trzeźwi. A to nieprawda.Wbrew pozorom im więcej się zje, tym dłużej organizm pozbywa się alkoholu. Jeśli nie możemy powstrzymać się od picia, koniecznie kupmy alkomat. Te najtańsze są tak samo wiarygodne jak te wirtualne, dlatego szkoda na nie pieniędzy. Trzeba zainwestować minimum kilkaset złotych. Ale jest łatwiejszy sposób - jeśli następnego dnia wsiadamy za kółko, po prostu nie pijmy. Weźmy taksówkę, poprośmy znajomych o podwózkę

- powiedział Moto.pl policjant stołecznej drogówki. Organizm dorosłego mężczyzny (ok. 180 cm, 80 kg) potrzebuje średnio dwóch-trzech godzin na spalenie 20 g czystego alkoholu. Taka ilość znajduje się w 50 g wódki. 100 ml wina to 12 g etanolu, a piwo - 25 g. W przypadku kobiet czas potrzebny na pozbycie się alkoholu z organizmu jest jeszcze dłuższy.

Więcej o:
Komentarze (28)
W te metody na kaca i przyspieszenie spalania alkoholu wierzą Polacy. Ale czy rzeczywiście działają?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • anty-jar

  Oceniono 13 razy 13

  KAC- Kara za przerwane picie.

 • ahmed_jubara

  Oceniono 5 razy 5

  tylko klin. Klin klinem.

 • Gość: C2H5OH

  Oceniono 2 razy 2

  Na kaca są tylko dwie skuteczne metody. Pierwsza - nie zaczynaj pić. Druga - nie przestawaj pić.

 • dlugi48

  Oceniono 2 razy 2

  Moglibyście nic nie pisać i efekt byłby taki sam.

 • andi.11111

  Oceniono 2 razy 2

  Artykuł z d... zawiera podstawowy błąd.50ml wódki 40% zawiera 20ml alkoholu a więc tylko 16 g czystego alkoholu.Jest to 20% błąd w obliczeniach a więc są nic nie warte.

 • litecode

  Oceniono 4 razy 2

  Tłuste jedzenie nie tyle spowalnia rozkładanie alkoholu, co jego przyswajanie z żołądka - efekt jest taki, jakbyśmy picie rozciągnęli na dłuższy czas (więc i później zakończyli) - i tyle. Poniekąd na jedno wychodzi, w ten sposób organizm zmaga się też z nieco (naprawdę tylko nieco) niższym jego stężeniem (alkohol jest już rozkładany zanim przedostanie się do krwi w całości).
  Natomiast tempo trzeźwienia jest TAKIE SAMO (w porównywalny sposób spada stężenie alkoholu we krwi) - choć oczywiście dopiero od momentu osiągnięcia jego maximum po zakończeniu tegoż spożywania. Tyle, że rozpoczyna się później. Ot cała "tajemnica".

 • uoft

  Oceniono 3 razy 1

  Najlepszy sposób:
  - 5000 + odebranie prawa jazdy na 5 lat za pierwszym razem.
  - 50000 za jazdę przy odebranym prawie jazdy i/lub 2 lata bezwzględnego więzienia. (immunitet poselski nie obejmuje :) )

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX