Kiedy po wypiciu można prowadzić samochód? Zasada jest prosta: Piłeś? Nie jedź

Ile czasu po wypiciu można prowadzić samochód? Zasada jest prosta: Piłeś? Nie jedź. Następnego dnia rano też. Nigdy nie rób wyjątków. Za kieliszek wódki i jedno piwo możesz trafić za kratki. Tak z pozoru niewielką dawkę alkoholu twój organizm będzie spalał przez sześć godzin.

Jeśli zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila, ryzyko spowodowania wypadku wzrasta aż czterokrotnie. A to tylko dwa kieliszki wódki. 0,8 promila to już dziesięciokrotnie większe ryzyko wypadku. Jeśli w takim stanie zatrzyma nas drogówka, potraktuje nas jak przestępców - wynik powyżej 0,5 promila nie jest już wykroczeniem. Grozi za to 10 tys. zł grzywny i trzy lata więzienia. Stracisz też prawo jazdy.

Kiedy po wypiciu można prowadzić samochód

Nie ma uniwersalnego przelicznika, który powie, ile możemy wypić i bez konsekwencji prowadzić samochód. Każdy organizm reaguje inaczej. Ważne jest tempo picia, to co jemy, ile spaliśmy, ile ważymy. Internetowe kalkulatory promili podają wartości orientacyjne i uśrednione - nie są żadną wskazówką. Prawdę powie tylko dobrej jakości alkomat. Ważne, żeby nie badać się chwilę po wypiciu - wtedy wynik będzie niewiarygodny. Z alkomatu za darmo skorzystasz na policyjnych komisariatach, a na wybranych stacjach benzynowych za kilkuzłotową opłatą.

Twój organizm potrzebuje średnio dwóch-trzech godzin na spalenie 20 g czystego alkoholu. Taka ilość znajduje się w 50 g wódki. 100 ml wina to 12 g etanolu, a piwo - 25 g. W przypadku kobiet czas potrzebny na pozbycie się alkoholu z organizmu jest jeszcze dłuższy.

Nie ma statystyk, które mówią, jaką część pijanych kierowców stanowią tzw. wczorajsi, ale policja nie ukrywa, że jest ich bardzo wielu.

Kierowcom wydaje się, że jeśli poprzedniego wieczora wypili kilka kieliszków wódki, ale przy tym wiele jedli, rano wzięli zimny prysznic i zapełnili brzuchy porządnym śniadaniem, to na pewno są trzeźwi. A to nieprawda - ostrzega policjant ze stołecznej drogówki. - Wbrew pozorom im więcej się zje, tym dłużej organizm pozbywa się alkoholu. Jeśli nie możemy powstrzymać się od picia, koniecznie kupmy alkomat. Te najtańsze są tak samo wiarygodne jak te wirtualne, dlatego szkoda na nie pieniędzy. Trzeba zainwestować minimum kilkaset złotych. Ale jest łatwiejszy sposób - jeśli następnego dnia wsiadamy za kółko, po prostu nie pijmy. Weźmy taksówkę, poprośmy znajomych o podwózkę

- dodaje.

Ile promili po piwie, winie, wódce

Ile promili wydmuchamy po jednym piwie? Ile czasu będziemy spalać "trzy szybkie kolejki"? Poniżej podajemy uśrednione i orientacyjne wartości stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu dla mężczyzny o wzroście 180 cm i wadze 80 kg. Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach może on nawet nie poczuć, że cokolwiek wypił.

 • Trzy urodzinowe kieliszki wódki wypite w godzinę. Początek picia o 20:00. Promile o 22:00 - 0,69. Wynik 0,0 promila dopiero o 3:30.
 • Cztery piwa wypite do meczu w godzinach 20:00-22:00. O 23:00 alkotest wykaże 1,28 promila. Organizm pozbędzie się alkoholu dopiero o 8:30.
 • Lampka wina i butelka wódki wypite przy świątecznym stole w godzinach 17:00-23:00. Promile o północy - 2,21. Wynik 0,0 pojawi się na alkomacie dopiero o 16:30.
 • Jeden szot wódki. Po godzinie od wypicia - 0,27 promila.
 • Jedno piwo. Po godzinie od wypicia - 0,38 promila.
Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (251)
Ile czasu po wypiciu można prowadzić samochód?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Poseł

  Oceniono 102 razy 92

  Bzdury. Można wypic i jechac zawsze. Pod warunkiem, że ma się immunitet.

 • Gość: fv

  Oceniono 54 razy 40

  "Jeśli zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila, ryzyko spowodowania wypadku wzrasta aż czterokrotnie."

  brednie, to przeczy rzetelnym badaniom naukowym prowadznym w krajach Europy Zach. i USA

 • Gość: karol

  Oceniono 55 razy 27

  trudny czas na polskich drogach, katolicy mają święta, piją wódkę i wsiadają do aut, trzeba być w tych dniach szczególnie ostrożnym

 • szycha75

  Oceniono 33 razy 25

  Jeśli zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila, ryzyko spowodowania wypadku wzrasta aż czterokrotnie. Kretyńskie pierwsze zdanie, w Niemczech powinno być w takim razie czterokrotnie więcej wypadków. Artykuł dla debili

 • Gość: gosc

  Oceniono 33 razy 25

  To artykuł sponsorowany? Pytam bo juz nie to że uwazam iż autor pisze totalne głupoty. Jakieś badania Pan przeprowadził? To podpowiem Panu ze 80kg meżczyzna po wypiciu jednego piwa i odczekaniu godziny nie bedzie miał 0.05 promila. Wyliczenia wyssane z palca. No chyba że z alkomatu za 15zł.

 • Gość: Grzegorz Schetyna

  Oceniono 35 razy 25

  Na polskich drogach zawsze wypijam kielicha na odwagę.

 • Gość: Blablabla

  Oceniono 29 razy 21

  Jesteśmy w UE. Zachód .0.5 UK 0.8 . I oni są trzeźwi. Tego nie można znormalizować?🤔

 • Gość: Wiktor

  Oceniono 24 razy 18

  Dawno większych głupot nie czytałem, jedno piwo i po godzinie 0.38? To chyba jak wazysz 40 kg. Skąd oni wzięli że to dla dorosłego człowieka? Bzdura

 • qeton

  Oceniono 19 razy 15

  Infantylne brednie. Organizm zdrowego człowieka utylizuje alkohol znacznie szybciej, niż chcieliby oszołomieni, antyalkoholowi fundamentaliści. Wystarczy dobrze skalibrowany alkomat z elektrochemicznym sensorem, żeby bez ryzyka wpadki jechać samochodem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX