Droga ekspresowa S5. Przed świętami do użytku oddano kolejne 25 km S5

Już od wczoraj, 23 grudnia, kierowcy mogą pojechać nowym, ponad 25-kilometrowym odcinkiem S5 od węzła Żnin Północ do granicy województwa kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego.

Kierowcy mogą już korzystać z 25-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S5 od węzła Żnin Północ do granicy województwa kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego.

To siódmy odcinek S5. W ramach jego budowy powstały cztery węzły drogowe (Żnin Zachód, Biskupin, Rogowo, Lubcz) oraz 16 obiektów Inżynierskich. Zrealizowano przebudowę istniejącej sieci drogowej oraz budowę chodników, ścieżek rowerowych, zatok autobusowych oraz oświetlenia drogowego. Wykonane zostały urządzenia ochrony środowiska w tym ekrany akustyczne i przejścia dla zwierząt. Do tego kierowcy mogą skorzystać z dwóch Miejsc Obsługi Podróżnych - MOP Żnin Wschód i MOP Żnin Zachód.

Nowy odcinek S5 już oddanyNowy odcinek S5 już oddany fot. GDDKiA

Droga ekspresowa S5. Co czeka nas dalej?

GDDKiA podkreśla, że S5 budowana w województwie kujawsko-pomorskim, spinać będzie cztery wielkie aglomeracje: Wrocław, Poznań, Bydgoszcz oraz Gdańsk stając się tym samym jedną z głównych dróg o podstawowym charakterze dla gospodarki kraju. Trasa S5 będzie miała wpływ na poprawę bezpieczeństwa oraz redukcję liczby wypadków.

Odciąży też w znacznym stopniu miejscowości poprzez przejęcie ruchu tranzytowego.

S5S5 fot. GDDKiA

  • W ciągu trasy głównej pomiędzy węzłami Bydgoszcz Północ a Bydgoszcz Opławiec realizowane są prace wykończeniowe na obiektach inżynierskich: montaż ostatnich barier ochronnych, ogrodzeń i siatek oraz humusowanie skarp.
  • Na moście nad Brdą montowane są ekrany akustyczne. Likwidowane jest okoliczne zaplecze budowy.
  • Na wiadukcie kolejowym w Maksymilianowie trwa układanie nawierzchni na obiekcie.
  • Prowadzone są też drobne prace wykończeniowe na Obwodzie Utrzymania Drogi w Tryszczynie związane między innymi z montażem instalacji elektrycznej i grzewczej. Na odcinku kontynuowane są prace odbiorowe i już niebawem zostanie on oddany do ruchu.
  •  Wykonawca odcinka od węzła Bydgoszcz Opławiec do węzła Bydgoszcz Błonie prowadzi dalsze roboty ziemne, prace na trasie głównej i drogach dojazdowych oraz przy moście nad Kanałem Bydgoskim.
  • W ostatnim czasie nastąpiło przełożenie ruchu z dotychczasowej drogi krajowej nr 10 na nawierzchnię betonową przyszłej drogi S5 od węzła Białe Błota do Lisiego Ogona.
  • Od węzła Żnin Północ w kierunku Szubina trwają natomiast intensywne prace na trasie głównej, co pozwoli niebawem na przełożenie ruchu w obu kierunkach z drogi krajowej nr 5 na jedną jezdnię drogi ekspresowej.

>>> Zobacz. Czy w Polsce budujemy drogi drożej niż w Europie? Rzecznik GDDKiA odpowiada:

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.