Mandatu za brak zimówek nie dostaniesz, ale co z ubezpieczeniem? Mogą się pojawić problemy z odszkodowaniem

Czy brak opon zimowych wpływa na odszkodowanie od ubezpieczyciela? Choć w Polsce nie ma obowiązku jazdy na zimówkach, to przy wypłacie odszkodowania z ubezpieczenia mogą się pojawić problemy.

Czy w Polsce za jazdę bez opon zimowych można dostać mandat?

Odpowiedź jest prosta - NIE, w Polsce jazda w zimę bez opon zimowych nie jest karana. Wbrew opinii zaskakująco dużej części kierowców zmiana opon na zimowe nie jest w naszym kraju regulowana żadnymi przepisami. Oznacza to, że jeżeli opony w naszym samochodzie spełniają wymagania bezpieczeństwa, to policja nie ukarze nas mandatem podczas ewentualnej kontroli.

Nawet jeżeli będziemy jechać podczas śnieżycy na letnich oponach.

Czy brak opon zimowych wpływa na wypłatę odszkodowania?

W Polsce przy ubieganiu się o odszkodowanie z polisy autocasco kluczowe znaczenie mają przyjęte w umowie warunki, na jakich ubezpieczyciel bierze na siebie odpowiedzialność.

W przypadku dobrowolnego ubezpieczenia AC zakres ochrony i podstawy do wypłaty odszkodowania są dokładnie opisane w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Jakub Nowiński z multiagencji Superpolisa Ubezpieczenia komentuje:

Nawet jeśli w umowie nie ma jasno sformułowanych postanowień dotyczących dostosowania ogumienia do warunków atmosferycznych, nie oznacza to, że kierowca nie musi tego robić. Takie zachowanie może zostać uznane przez ubezpieczyciela za rażące niedbalstwo, a tym samym za podstawę do zmniejszenia wysokości odszkodowania.

Brak opon zimowych i ubezpieczenie OC. Co z odszkodowaniem?

W przypadku ubezpieczenia OC sytuacja jest inna. Ubezpieczyciele nie mają swobody w ustalaniu zasad, na jakich udzielana jest ochrona. Wszystkie kwestie reguluje bowiem ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Podobnie jest w sytuacji korzystania z pomocy udzielanej w ramach komunikacyjnego assistance. Kierowca może liczyć na wsparcie ubezpieczyciela, nawet jeśli przyczyną uszkodzenia auta będzie brak opon zimowych.

Nie ma w Polsce obowiązku zmiany ogumienia na zimowe, więc ubezpieczyciel nie może uchylić się od wypłaty odszkodowania z polisy OC, powołując się na posiadanie przez poszkodowanego letnich opon – i to nawet wówczas, gdy korzystanie z „zimówek” mogłoby uchronić przed wypadkiem lub zdecydowanie zmniejszyć jego skutki

- wyjaśnia Jakub Nowiński z Superpolisa Ubezpieczenia. Warto też pamiętać, że Polska jest jednym z niewielu krajów Europy, gdzie nie ma obowiązku jazdy na oponach zimowych.

Obowiązek wymiany opon na zimowe - gdzie w Europie trzeba to zrobić?

Warto pamiętać, że w Europie nie obowiązuje jednolite prawo drogowe. W Polsce jazda bez opon zimowych nie jest karana, ale są kraje, gdzie dostaniemy za to dotkliwy mandat. Trzeba mieć to na uwadze, jeżeli planujecie dłuższy wyjazd na zimowe ferie. Mandat za brak opon zimowych grozi nam m.in. w Niemczech, Norwegii, Szwecji, Austrii, Czechach, Słowacji, Litwie, Estonii, Rumunii czy nawet Turcji. W niektórych krajach, jak Francja czy Włochy, prawo określa konkretne warunki, w których kierowcy muszą mieć w samochodzie założone opony zimowe.

Przykładowo, w Austrii brak zimowego ogumienia kosztuje 35 euro, ale gdy policja uzna, że pojazd stanowił zagrożenie dla innych użytkowników drogi, mandat wzrasta do pięciu tysięcy euro. W Niemczech brak zimówek grozi mandatem kierowcy w wysokości 120 euro. W Czechach zapłacimy 2000 koron mandatu (ok. 350 zł), gdy policja zatrzyma nas bez opon zimowych, a na drodze pojawi się śnieg czy lód.

Więcej o:
Komentarze (7)
Czy brak opon zimowych wpływa na wypłatę odszkodowania? Mandatu nie dostaniesz, ale problemy mogą się pojawić
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Mustafa

  Oceniono 3 razy 3

  Czyli to zwykle miganie sie od wypłaty dla ubezpieczonego, chcą być bardziej papiescy od papieża, skoro nie ma obowiązku to won. Przypadek ode mnie. Stojac przed przejściem z pieszymi dostałem strzał od tylu, przyjechał rzeczoznawca z ubezpieczalni i pierwsze co to mierzył głębokość bieżnika w samochodzie poszkodowanym, który już stal ! Zapewne wpływ jego ogumienia miał decydujaca role w zdarzeniu !!!!

 • Gość: gosc

  Oceniono 1 raz 1

  firma ubezpieczeniowa zawsze znajdzie kij by nie wypłacić odszkodowania ---jak nie rybki to akwarium .

 • wchlebek

  Oceniono 1 raz 1

  Szanowny dziennikarzu a na wielosezonowych to jak,wolno ili niet

 • Gość: Michał

  Oceniono 1 raz 1

  Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu.

 • Gość: rajmund

  0

  jest tyle możliwości na rynku ubezpieczeń, wystarczy porównać, popytać. Sam szukałem bo chciałem zmienić dotychczasowego ubezpieczyciela i padła w sumie na YU. Płacę 780 zł rocznie, aaa i zimówki też już w użyciu :D

 • beton44

  0

  Dziwne - w krajach postępowych wierzących w religię Globalnego Ocieplenia - karane...

  W naszym zacofanym kraju gdzie oprócz wesołej gromadki Adama Ozjaszowicza i stadka ogłupionych dzieciaków - nie ma wyznawców tej religii - nie jest karane...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX