Jak zrobić korytarz życia? Filmik edukacyjny z przedszkolakami podbija Internet

Prezydent podpisał, a tworzenia korytarza życia i jazda na suwak niedługo staną się obowiązkowe. Jak poprawnie zrobić korytarz życia? Wyjaśniły to przedszkolaki w filmie, który podbija polski Internet.

Wielu polskich kierowców wciąż nie wie, jak poprawnie zrobić korytarz życia. Na ciekawy pomysł wyjaśnienia nowych przepisów wpadła więc Ochotnicza Straż Pożarna Poznań-Głuszyna i przedszkole Chatka Puchatka ze Stęszewa.

KORYTARZ RATUNKOWY to dziecinnie proste!

- tak brzmi hasło ich akcji. Polski Internet podbija właśnie pomysłowy filmik edukacyjny z przedszkolakami w roli głównej. Dzieci wsiadły na małe samochodziki i postanowiły zaprezentować, jak poprawnie stworzyć korytarz życia w przypadku wypadku na drodze. Liczba wyświetleń i pozytywnych reakcji pokazuje, że film okazał się strzałem w dziesiątkę. Wideo, o którym jest tak głośno tutaj:

Prezydent podpisał - korytarz życia i jazda na suwak obowiązkowe

5 listopada 2019 r. prezydent podpisał nowelizację ustawy wprowadzającą obowiązek tworzenia korytarzy życia oraz jazdy na suwak. Nowe przepisy wprowadzają zasady zachowania kierowców w dwóch istotnych dla bezpieczeństwa i płynności ruchu drogowego sytuacjach: gdy zachodzi potrzeba umożliwienia służbom ratowniczym szybkiego dotarcia na miejsce zdarzenia drogowego, a także gdy występuje zwężenie drogi ograniczające liczbę dostępnych pasów.

Korytarz życia - co to jest

W przypadku zatoru i zbliżającego się samochodu na sygnale, kierowcy będą mieli obowiązek ustąpić mu miejsca w jasno sprecyzowany sposób. To szczególnie istotne na autostradach i drogach ekspresowych. W skrócie – kierowcy poruszający się lewym skrajnym pasem będą mieli obowiązek zjechać na lewo, a poruszający się pozostałymi pasami - na prawo, tak aby umożliwić swobodny przejazd pojazdom ratunkowym. Dokładnie obrazuje to poniższa ilustracja.

Korytarz życia, 'Życie ma pierwszeństwo'Korytarz życia, 'Życie ma pierwszeństwo' GDDKiA

To kolejny filmik, który ostatnio robi furorę w mediach społecznościowych. Niedawno media rozpisywały się pomysłowym przejściu dla pieszych z Kanady:

>>> Dziewczynka idzie z nosem w telefonie, przed nią tramwaj. Motorniczy publikuje nagranie:

Zobacz wideo
Więcej o: