Akcja "Znicz" na drogach - tu kontroli policji będzie najwięcej

Początek listopada to zawsze niebezpieczny okres na drogach. Wzmożony ruch, pierwsze przymrozki i szybko zapadający zmrok sprawiają, że we Wszystkich Świętych dochodzi do wielu wypadków. Dlatego policja intensywniej kontroluje kierowców i egzekwuje przestrzegania przepisów. Gdzie spotkamy najwięcej patroli?

Od wielu lat w okresie Wszystkich Świętych rusza akcja Znicz. Według statystyk policji w ubiegłym roku w ciągu pięciu dni doszło do 425 wypadków, w których zginęło 57 osób a 528 zostało rannych. Aby bezpiecznie dotrzeć do celu warto wiedzieć co może nas czekać na drodze.

Yanosik to aplikacja do wzajemnego informowania się kierowców o aktualnych zdarzeniach na drodze. Na podstawie zebranych danych, analitycy dokonali prognozy na nadchodzący długi weekend.

Wśród zgłoszeń pojawiają się powiadomienia m.in. o wypadkach, remontach czy o kontrolach prędkości. Autentyczność tych ostrzeżeń weryfikowana jest przez kolejnych kierowców przejeżdżających przez dane miejsce, poprzez zatwierdzenie lub odrzucenie wcześniej dodanego zgłoszenia. Dzięki takim informacjom kierowca z wyprzedzeniem może przygotować się do odpowiednich manewrów zwiększając tym samym bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego

– opisuje Julia Rachwalska, Yanosik.

Więcej kontroli na drogach powiatowych

Podczas akcji Znicz policja znacznie zwiększa swoje działania na drogach niższej kategorii. Na drogach wojewódzkich odnotowano wzrost zgłoszeń dotyczących kontroli o 21 proc., powiatowych o 28 proc, natomiast na gminnych o 30 proc. Wśród dróg krajowych sytuacja związana z kontrolami prędkości jest taka sama jak podczas standardowego weekendu.

Kolizyjność na drogach we Wszystkich ŚwiętychKolizyjność na drogach we Wszystkich Świętych Yanosik, materiały prasowe

Gdzie jest najwięcej kolizji?

Z danych wynika, że w okresie Wszystkich Świętych oprócz kontroli prędkości na drogach powiatowych i gminnych zwiększa się liczba kolizji (analogicznie o 20 proc. i 18 proc.). Jedynie na drogach wojewódzkich kolizyjność spada o 5 proc, a na autostradach o 11 proc. Nieco większa liczba wypadków zdarza się jednak na drogach ekspresowych (proc.).

Na tych drogach najczęściej kontrolują

Najwięcej kontroli policyjnych podczas Wszystkich Świętych spotykamy na Śląsku na drodze nr 1. Tuż za nią jest krajowa "siódemka", a na trzecim miejscu znalazła się małopolska DK 47.

Na tych drogach krajowych można spotkać najwięcej policji we Wszystkich ŚwiętychNa tych drogach krajowych można spotkać najwięcej policji we Wszystkich Świętych Yanosik, materiały prasowe

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.