Autostradą A2 do granicy już w 2025? Przetarg na kluczowy odcinek, Minister podaje szczegóły kolejnych inwestycji

Autostrada A2 ciągnie się przez całą Polskę od granicy z Niemcami. Dociera do Warszawy i nagle się kończy. Na wschodzie funkcjonuje tylko mały odcinek. To niedługo ma się zmienić. Ogłoszono właśnie przetarg na bardzo ważny odcinek, a ministerstwo podzieliło się z nami kolejnymi szczegółami.
W 2025 r. autostradą A2 będzie można dojechać do wschodniej granicy Polski. Wzdłuż autostrady powstanie najnowocześniejsza infrastruktura telekomunikacyjna, sieć 5G. Oznacza to, że skończy się podział na Polskę A i B

- RMF 24 przytacza słowa szefów resortów infrastruktury, energii i cyfryzacji, które padły wczoraj w Siedlcach podczas ogłaszania przetargu na odcinek A2, który połączy Warszawę z Siedlcami już w 2023 roku.

To już trzeci przetarg na tym odcinku. Dotyczy ponad 12 kilometrów

GDDKiA w oficjalnym komunikacie podaje, że kontynuuje przetargi na wyłonienie wykonawców budowy ponad 37 kilometrów autostrady A2 na wschód od Warszawy. Do publikacji wysłano ogłoszenie o zamówieniu na trzeci, ostatni odcinek.

Trzeci przetarg na zaprojektowanie i budowę dotyczy ponad 12-kilometrowego fragmentu A2 pomiędzy węzłami Gręzów (zlokalizowanym w gminie Grębków) i Swoboda (Siedlce Zachód) w gminie Siedlce. Ogłoszenie o zamówieniu zostało przekazane do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, co oznacza, że postępowanie zostanie wszczęte w najbliższych dniach. Przetarg na zaprojektowanie i budowę pierwszego, ok. 12-kilometrowego fragmentu A2 pomiędzy węzłami Kałuszyn (Ryczołek) (koniec obwodnicy Mińska Mazowieckiego) i Groszki (gmina Kałuszyn) został wszczęty 23 września 2019 r. Przetarg na kolejny, prawie 13-kilometrowy odcinek od węzła Groszki (gmina Kałuszyn) do węzła Gręzów (gmina Grębków) ogłosiliśmy 27 września 2019 r.

A2 Mińsk Maz._SiedlceA2 Mińsk Maz._Siedlce fot. GDDKiA

Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie projektu budowlanego, uzyskanie niezbędnych decyzji, a następnie budowa około 12,5 km autostrady A2 o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod budowę w przyszłości trzeciego pasa ruchu. Wybudowane zostaną węzły Gręzów i Swoboda (Siedlce Zachód). Powstaną drogi równoległe do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Autostrada A2 z Mińska do Siedlec

Budowa ponad 37 kilometrów nowej trasy przebiegającej pomiędzy końcem istniejącej obwodnicy Mińska Mazowieckiego a  początkiem obwodnicy Siedlec będzie posiadała 2 jezdnie po dwa pasy ruchu z rezerwą pod budowę trzeciego pasa w przyszłości. Ponadto powstaną 3 węzły (Groszki, Gręzów i Swoboda (Siedlce Zachód)), urządzenia ochotny środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Planowany termin zakończenia robót przewidziany został na koniec 2023r.

Szacowany koszt inwestycji (dokumentacja, wykup gruntów, realizacja) to ok. 1,997 mld zł.

Kiedy dojedziemy autostradą A2 do wschodniej granicy?

Obecnie w trakcie opracowywania koncepcji programowej jest autostrada A2 od Siedlec do granicy z Białorusią. W 2024 roku autostrada A2 będzie wybudowana do Białej Podlaskiej i połączy się ze szlakiem Via Carpatia.

Rząd obiecuje, że od granicy do granicy będziemy mogli przejechać A2 w 2025 r.

>>> Czy budujemy drogi najdrożej w Europie? To trudne pytanie zadaliśmy rzecznikowi GDDKiA:

Zobacz wideo
Czy Twoim zdaniem drogowcom uda się dotrzymać terminu i już w 2025 r. dojedziemy A2 do Białorusi?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.