Powstanie kolejny ważny odcinek trasy Via Carpatia - kierowcy pojadą szybciej na południe od Rzeszowa

Trasa Via Carpatia to ważny szlak relacji "północ-południe nie tylko z lokalnego punktu widzenia. Sukcesywnie powstają kolejne odcinki, a docelowo trasa ma połączyć Kłajpedę na Litwie z Salonikami w Grecji. Właśnie ogłoszono przetarg na kolejny odcinek trasy S19 na odcinku Rzeszów Południe - Babica.

TRWA PLEBISCYT THE BEST OF MOTO. ZAGŁOSUJ NA SAMOCHÓD ROKU MOTO.PL I WYGRAJ NOWĄ HONDĘ CIVIC

Via Carpatia to ważny szlak transportowy nie tylko dla Polski, ale i dla całej Europy. Dlatego na terenie Polski powstają coraz to nowe odcinki, które usprawnią podróż z południa na północ Europy.

ViaCarpatia jest dla nas wielkim i ważnym projektem. Dzisiejsze ogłoszenie przetargu na kolejny już odcinek S19 na Podkarpaciu jest dowodem na to, że dotrzymujemy słowa i sukcesywnie rozwijamy ciągi komunikacyjne północ-południe

– powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

>>> Czy w Polsce przepłacamy za budowę dróg?

Zobacz wideo

Zadaniem wyłonionego w przetargu wykonawcy będzie zaprojektowanie i budowa drogi ekspresowej S19 na odcinku węzeł Rzeszów Południe - węzeł Babica o długości ok. 10,3 km. W ramach projektowanego odcinka przewiduje się wykonanie tunelu o długości ok. 2 km, sześciu estakad, dwóch wiaduktów nad S19, przejazdu gospodarczego, wiaduktu kolejowego oraz trzech przejść dla zwierząt. W ramach umowy zaprojektowany i wykonany zostanie także węzeł Babica. Droga będzie posiadać przekrój dwujezdniowy, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Realizacja inwestycji planowana jest na lata 2020-2025.

Znaczenie trasy Via Carpatia

Budowa nowej drogi poprawi komfort jazdy, a także warunki życia mieszkańców okolicznych miast. Dzięki budowie S19 ruch tranzytowy z miejscowości zostanie wyprowadzony. Skróci także czas przejazdu na osi północ-południe i zwiększy bezpieczeństwo na drodze, co jest niezwykle istotne zarówno dla lokalnych społeczności, jak i dla ruchu tranzytowego.

Element większej całości

Budowa odcinka drogi ekspresowej S19 od węzła Rzeszów Południe (Kielanówka) do węzła Babica jest częścią dużego zadania, jakim jest realizacja międzynarodowej trasy Via Carpatia w Polsce, przebiegającej m.in. przez Litwę, Polskę, Słowację Węgry i docelowo na południe Europy. Obecnie na Podkarpaciu w realizacji jest ponad 54 km drogi ekspresowej S19, kolejne 85 km jest w przygotowaniu. Docelowo droga ekspresowa S19 w województwie podkarpackim będzie miała prawie 170 km.

Via Carpatia, S19 Rzeszów - BabicaVia Carpatia, S19 Rzeszów - Babica GDDKiA

Źródło: GDDKiA

Więcej o:
Komentarze (15)
Powstanie kolejny ważny odcinek trasy Via Carpatia - kierowcy pojadą szybciej na południe od Rzeszowa
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Olo

  Oceniono 6 razy 6

  Jeżeli to będą (nie)robić w takim tempie jak Viacarpatie w kierunku Lublina to boję się że nawet kolejnych dwóch kadencji nie starczy na to PiSowi.Przecież oni przez 4 lata nawet przetargów na niektóre odcinki tej drogi nie byli w stanie zrealizować.

 • Gość: tomcio

  Oceniono 6 razy 6

  "Południe Polski odetchnie. Zresztą nie tylko one." Panie redaktorze, czy "Południe Polski" jest w liczbie mnogiej? Inaczej zapytam te południe, czy to południe? Czy nie powinno być "Zresztą nie tylko ono"?

 • susceptant

  Oceniono 4 razy 4

  Historyczna chwila. Po blisko 4 latach PiS ogłosił pierwszy za swoich rządów przetarg na budowę "priorytetowej" S19.
  Tylko nie rozumiem jednego - ogłoszenie go teraz i umowa za kilka miesięcy powoduje, że ten odcinek nie będzie miał szans na dofinansowanie unijne. Z tego budżetu - już za późno (planowane oddanie do użytku w 2025), z przyszłego za wcześnie (bo umowa w 2020).

 • Gość: malkontent

  Oceniono 4 razy 4

  Tytuł troche na wyrost. Pojadą szybciej, wtedy, gdy bedzie wybudowana cała S19 (w tym przypadku na południe od Rzeszowa)_ na 10 km potrzeba 5 minut, teraz w zależnosci od nateżenia od 10 minut wzwyż. Niestety, po przejechaniu bezkolizyjnie, trzeba bedzie odstac na zjazdach lub dojazdach.
  .

 • mimamima

  Oceniono 3 razy 3

  One odetchnie? Te południe? Kto pisze te tytuły?

 • qawsedrftg

  Oceniono 3 razy 3

  Południe Polski odetchnie, zresztą "nie tylko one" - one Number One!

 • arczi7

  Oceniono 3 razy 3

  Jak mają budować tak jak na północ od Rzeszowa to lepiej jest nic nie robić bo do złudzenia przypomina mi to starą "czwórkę" z jedną jezdnią i fragmentami dwóch pasów na których wszyscy cisną ile się da żeby powyprzedzać tiry. To jest to bezpieczeństwo i skrócenie czasu jazdy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX