Powstanie kolejny ważny odcinek trasy Via Carpatia - kierowcy pojadą szybciej na południe od Rzeszowa

Trasa Via Carpatia to ważny szlak relacji "północ-południe nie tylko z lokalnego punktu widzenia. Sukcesywnie powstają kolejne odcinki, a docelowo trasa ma połączyć Kłajpedę na Litwie z Salonikami w Grecji. Właśnie ogłoszono przetarg na kolejny odcinek trasy S19 na odcinku Rzeszów Południe - Babica.

TRWA PLEBISCYT THE BEST OF MOTO. ZAGŁOSUJ NA SAMOCHÓD ROKU MOTO.PL I WYGRAJ NOWĄ HONDĘ CIVIC

Via Carpatia to ważny szlak transportowy nie tylko dla Polski, ale i dla całej Europy. Dlatego na terenie Polski powstają coraz to nowe odcinki, które usprawnią podróż z południa na północ Europy.

ViaCarpatia jest dla nas wielkim i ważnym projektem. Dzisiejsze ogłoszenie przetargu na kolejny już odcinek S19 na Podkarpaciu jest dowodem na to, że dotrzymujemy słowa i sukcesywnie rozwijamy ciągi komunikacyjne północ-południe

– powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

>>> Czy w Polsce przepłacamy za budowę dróg?

Zobacz wideo

Zadaniem wyłonionego w przetargu wykonawcy będzie zaprojektowanie i budowa drogi ekspresowej S19 na odcinku węzeł Rzeszów Południe - węzeł Babica o długości ok. 10,3 km. W ramach projektowanego odcinka przewiduje się wykonanie tunelu o długości ok. 2 km, sześciu estakad, dwóch wiaduktów nad S19, przejazdu gospodarczego, wiaduktu kolejowego oraz trzech przejść dla zwierząt. W ramach umowy zaprojektowany i wykonany zostanie także węzeł Babica. Droga będzie posiadać przekrój dwujezdniowy, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Realizacja inwestycji planowana jest na lata 2020-2025.

Znaczenie trasy Via Carpatia

Budowa nowej drogi poprawi komfort jazdy, a także warunki życia mieszkańców okolicznych miast. Dzięki budowie S19 ruch tranzytowy z miejscowości zostanie wyprowadzony. Skróci także czas przejazdu na osi północ-południe i zwiększy bezpieczeństwo na drodze, co jest niezwykle istotne zarówno dla lokalnych społeczności, jak i dla ruchu tranzytowego.

Element większej całości

Budowa odcinka drogi ekspresowej S19 od węzła Rzeszów Południe (Kielanówka) do węzła Babica jest częścią dużego zadania, jakim jest realizacja międzynarodowej trasy Via Carpatia w Polsce, przebiegającej m.in. przez Litwę, Polskę, Słowację Węgry i docelowo na południe Europy. Obecnie na Podkarpaciu w realizacji jest ponad 54 km drogi ekspresowej S19, kolejne 85 km jest w przygotowaniu. Docelowo droga ekspresowa S19 w województwie podkarpackim będzie miała prawie 170 km.

Via Carpatia, S19 Rzeszów - BabicaVia Carpatia, S19 Rzeszów - Babica GDDKiA

Źródło: GDDKiA

Więcej o:
Copyright © Agora SA