Nowe znaki drogowe - pojawiają się na nich polskie nazwy zagranicznych miast

Jakiś czas temu ogłoszono rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury, dotyczące nowego oznakowania na tablicach informacyjnych. Dotyczy ono pojawienia się na znakach polskich nazw miast znajdujących się w sąsiedztwie granicy. Teraz Ministerstwo zaczęło realizować swój plan.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 13 maja br., nazwy miast położonych w sąsiednich państwach będą podawane na znakach drogowych w języku polskim i oryginalnym. Obie nazwy będą zapisywane w jednym wierszu - w pierwszej kolejności po polsku, a następnie w oryginale, w nawiasie. Będzie to duże ułatwienie dla osób, które nie znają pisowni nazw zagranicznych miast w języku państwa, na terenie którego są położone. Pierwsze znaki z podwójnymi nazwami miejscowości pojawiły się już na Podkarpaciu. Na autostradzie A4 znajdziemy np. drogowskaz na Lwów (L'viv).

Nowe znaki drogowe, polskie nazwy zagranicznych miastNowe znaki drogowe, polskie nazwy zagranicznych miast GDDKiA

Powinniśmy pamiętać, że nazwy miejscowości w krajach sąsiednich mają często również polskie brzmienie. Dzięki przygotowanej przez nas zmianie w prawie pojawią się one wreszcie na drogowskazach przy naszych drogach. Wprowadzanie nowego oznakowania rozpoczynamy od podkarpackiego odcinka autostrady A4

– powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

TRWA PLEBISCYT THE BEST OF MOTO. ZAGŁOSUJ NA SAMOCHÓD ROKU MOTO.PL I WYGRAJ NOWĄ HONDĘ CIVIC

Gdzie pojawią się nowe znaki?

Na Podkarpaciu zmiany zostaną wprowadzone na 94 znakach drogowych ustawionych przy autostradzie A4 i drogach krajowych DK19 i DK94. Łączny koszt wprowadzenia zmian to ok. 200 tys. zł, z czego połowa to koszt zmian w oznakowaniu podkarpackiego odcinka autostrady A4.

Czy będą nowe tablice?

Nowe oznakowanie w pierwszej kolejności będzie wdrażane na autostradzie A4, i ma się zakończyć do 1 listopada 2019 roku. Nie trzeba będzie wymieniać tablic - na już istniejące zostaną doklejone specjalne wklejki. GDDKiA planuje zrealizować wymianę oznakowania na całej zarządzanej sieci dróg do końca 2020 roku. Rozporządzenie daje czas na wprowadzenie zmian do 31 grudnia 2028 r.

Więcej o: