BMW X6 Vantablack. To nie Photoshop. To najczarniejsze z czarnych aut na świecie

BMW X6 Vantablack to pierwszy "dwuwymiarowy" samochód na świecie. Jego karoserię pokryto najdoskonalszą czernią, jaką zna człowiek. Bawarski SUV zamiast odbijać, pochłania światło.

Vantablack to najczarniejsza z czarnych substancji, jaką zna człowiek. Pokryty nią obiekt dla ludzkiego oka staje się dwuwymiarowy. Dlaczego? Vantablack tworzą 5 tys. razy cieńsze od ludzkiego włosa nanorurki węglowe ustawione pionowo jedna obok drugiej. Taka konstrukcja sprawia, że światło, zamiast się odbijać, zostaje pochłonięte. Nie w pełni, ale w 99,965 proc., co wystarcza, by obiekty pokryte vantablack dla ludzkiego oka były doskonale czarne. Na zdjęciach wygląda to tak, jakby niewprawiony grafik wyciął fragment fotografii i zapomniał wypełnić ubytek.

BMW X6 VantablackBMW X6 Vantablack Fot. BMW

BMW X6 Vantablack

BMW X6 pokryte najdoskonalszą czernią na świecie powstało z myślą o zbliżających się targach we Frankfurcie. Projektanci chcieli zwrócić uwagę na detale charakterystyczne dla niemieckiego SUV-a. Ale jak to zrobić, gdy jego karoseria jest tak krzykliwa? Vantablack pokrył więc całą karoserię, na tle której końcówki wydechu, reflektory, osłona chłodnicy i kilka innych detali wyraźnie się wyróżniają. Dziesięć punktów za pomysł i drugie tyle za realizację.

Chętnych na zakup "dwuwymiarowego" BMW X6 musimy jednak rozczarować - powstanie tylko jeden egzemplarz, specjalnie na potrzeby imprezy we Frankfurcie.

Więcej o:
Komentarze (72)
BMW X6 Vantablack. Najczarniejsze z czarnych
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • liczbynieklamia

  Oceniono 74 razy 38

  Idealny lakier do brzydkiego samochodu, czyli właściwa rzecz na właściwym miejscu.

 • Gość: ccc

  Oceniono 34 razy 28

  Będzie odporny na pomiar prędkości miernikiem laserowym jeśli tak doskonale pochłania światło.

 • Gość: kris

  Oceniono 23 razy 11

  no właśnie szkoda; samochód paskudny więc pomysł żeby go nie było widać - idealny

 • b_fett

  Oceniono 13 razy 9

  idealna fura dla ksiunca..... bezdomni do kas kupowac ofiarowywac

 • krowajagoda

  Oceniono 12 razy 8

  bmw pochłania tez szare komorki u kierowcy.

 • my_kroolik

  Oceniono 8 razy 8

  Ciekawe ile kosztuje lakierowanie jednego elementu nadwozia? Myślę, że za równowartość ceny można by kupić lekko używane auto

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX