BMW X6 Vantablack. To nie Photoshop. To najczarniejsze z czarnych aut na świecie

BMW X6 Vantablack to pierwszy "dwuwymiarowy" samochód na świecie. Jego karoserię pokryto najdoskonalszą czernią, jaką zna człowiek. Bawarski SUV zamiast odbijać, pochłania światło.

Vantablack to najczarniejsza z czarnych substancji, jaką zna człowiek. Pokryty nią obiekt dla ludzkiego oka staje się dwuwymiarowy. Dlaczego? Vantablack tworzą 5 tys. razy cieńsze od ludzkiego włosa nanorurki węglowe ustawione pionowo jedna obok drugiej. Taka konstrukcja sprawia, że światło, zamiast się odbijać, zostaje pochłonięte. Nie w pełni, ale w 99,965 proc., co wystarcza, by obiekty pokryte vantablack dla ludzkiego oka były doskonale czarne. Na zdjęciach wygląda to tak, jakby niewprawiony grafik wyciął fragment fotografii i zapomniał wypełnić ubytek.

BMW X6 VantablackBMW X6 Vantablack Fot. BMW

BMW X6 Vantablack

BMW X6 pokryte najdoskonalszą czernią na świecie powstało z myślą o zbliżających się targach we Frankfurcie. Projektanci chcieli zwrócić uwagę na detale charakterystyczne dla niemieckiego SUV-a. Ale jak to zrobić, gdy jego karoseria jest tak krzykliwa? Vantablack pokrył więc całą karoserię, na tle której końcówki wydechu, reflektory, osłona chłodnicy i kilka innych detali wyraźnie się wyróżniają. Dziesięć punktów za pomysł i drugie tyle za realizację.

Chętnych na zakup "dwuwymiarowego" BMW X6 musimy jednak rozczarować - powstanie tylko jeden egzemplarz, specjalnie na potrzeby imprezy we Frankfurcie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.